کشف نوع جدیدی از آهن‌ربا با پتانسیل بهبود فناوری ذخیره‌ی داده

آهن‌ربا با پتانسیل بهبود فناوری ذخیره‌ی داده

کشف نوع جدیدی از آهن‌ربا با پتانسیل بهبود فناوری ذخیره‌ی داده

دانشمندان به نوع جدیدی از آهن‌ربا دست پیدا کرده‌اند که پتانسیل این را دارد که فناوری ذخیره‌ی داده را به شکل خوبی بهبود ببخشد. تیمی از فیزیک‌دان‌های دانشگاه نیویورک ( New York University ) نوع جدیدی از آهن ‌ربا را کشف کرده‌اند که از انواع دیگر موجود آهن‌ربا کاملا متفاوت است. این نوع جدید از آهن‌ربا، آهن‌ربای پایه منفرد (singlet-based magnet) نام دارد. این نوع جدید اکتشافی آهن‌ربا، ترکیبی از دو عنصر اورانیوم ( uranium) و آنتیموان (antimony) است که با ترکیب شیمیایی USb2 شناخته می‌شود. از آن‌جایی که این ترکیب به راحتی و به سرعت بین حالت مغناطیسی و غیر مغناطیسی تغییر حالت می‌دهد، قابلیت این را دارد که فناوری ذخیره‌ی دیتاهای کامپیوتری بهبود ببخشید.

در آهن‌رباهای معمولی، نیروی مغناطیسی زمانی ایجاد می‌شود که الکترون‌هایی که در حالت نرمال میدان مغناطیسی مخصوص خود را دارند و به خاطر آن در جهات تصادفی قرار می‌گیرند، در جهت و مکان مخصوصی ردیف شده و یک زمینه‌ی قدرتمند و واحد را تشکیل دهند. حالا دانشمندان دریافته‌اند که در USb2 الکترون‌ها می‌توانند اکسیتون‌های چرخشی (spin excitons) را ایجاد کنند؛ به معنای دیگر الکترون‌ها زمانی که کنار هم قرار می‌گیرند می‌توانند به صورت موقتی یک میدان مغناطیسی را ایجاد کنند که دارای پایه‌ی منفرد است.

نتایج تحقیقات این دانشمندان در مجله‌ی این شماره‌ی Nature Communications منتشر شده است و بر اساس آن فیزیک‌دان‌ها اعتقاد دارند که این آهن‌ربای پایه منفرد مخصوص در یک شرایط پایدار محیطی، خارج از محیط آزمایشگاهی هم به راحتی قابل ایجاد شدن است.

اندرو وری (Andrew Wray) سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه نیویورک در مورد این‌که این فناوری جدید چگونه کامپیوترها و فناوری ذخیره اطلاعات و داده‌ها را بهبود خواهد بخشید توضیحاتی داده است:

این‌روزها در تحقیقات به استفاده از آهن‌رباها و مغناطیس برای بهبود فناوری ذخیره داده تاکید می‌شود. آهن‌رباهای پایه منفرد بین حالت مغناطیسی و غیر مغناطیسی به سرعت تغییر حالت می‌دهند. شما نیازی به صرف زمان و انرژی زیادی برای تغییر حالت بین این دو فاز را نخواهید داشت، به همین دلیل این فناوری منحصر به فرد برای مصرف انرژی کم‌تر و سرعت تغییر بین این دو حالت در کامپیوترها می‌تواند بسیار کاربری باشد.

منبع: SlashGear

ارائه از بخش خبری سایت سرگرمی

به اینستاگرام سایت سرگرمی بپیوندید تا از آخرین اخبار بازی‌های ویدیویی مطلع شوید

اینستاگرام سایت سرگرمی

پیگیری سفارش
لیست مقایسه