اولین تصویر از تولد کوه یخ به بزرگی شهر بوستون- سرگرمی

کوه یخ

اولین تصویر از تولد کوه یخ به بزرگی شهر بوستون- سرگرمی

اوایل ماه آبان قطعه پوشیده از یخ و برف از یخچال غول‌پیکر چسبیده به رودخانه یخ در قطب جنوب با عنوان Pine Island Glacier از آن جدا شد. این قطعه یخ‌ها در حال حرکت را کوه یخ می‌نامند و معمولاً اسامی متفاوتی بر روی آن‌ها گذاشته می‌شود که نام این کوه یخ توسط مرکز ملی یخ‌های قطب ایالات متحده B-46 نام‌گذاری شد. اواخر هفته گذشته ناسا پروژه Operation IceBridge را برای مشاهده دقیق این کوه یخ را آغاز کرد و اولین منظره باشکوه از این کوه یخ را برای جهانیان مخابره کرد.

تیم پروژه IceBridge سال‌های طولانی است که یخ‌های قطب را بررسی و رصد می‌کنند. از جمله موارد بررسی این محققان، یخچال‌های طبیعی است. این مشاهدات توسط پروازهای منظم و برنامه ریزی شده توسط آژانس فضایی داگلاس دی سی-8 انجام می‌شود. در جریان آخرین پروازهای تحقیقاتی، محققان توانستند از روی کوه یخ تازه متولد شده در قطب جنوب تصویربرداری کنند. قطعه یخی که دیدن آن بیشتر از حیرت و تعجب می‌تواند ناراحت‌کننده و نگران‌کننده باشد.

کوه یخ

بر اساس گزارش‌های منتشر شده از مرکز ملی یخ‌های قطب ایالات متحده به بزرگی 87 مایل مربع (225 کیلومترمربع) و کمی کوچک‌تر از شهر بوستون است. تصویر گرفته شده از کوه یخ نشان می‌دهد که کوه بزرگ به آرامی در حال شکسته شدن و تبدیل شدن به قطعه‌های کوچک‌تر است. کوه یخ در اثر به وجود آمدن ترک در دیواره یخچال به وجود میاید و با گذشت زمان از آن جدا شده و وارد آب می‌شود. ترکی که کوه یخ B-46 را به وجود آورد، سال 2016 رصد شده بود. این ترک علاوه بر کوه یخ کنونی در سال 2017 نیز کوه یخی با شماره B-44 را آزاد و روانه دریا کرده است.

دانشمندان تا سپتامبر گذشته هیچ خبری در مورد B-46 منتشر نکردند، اما به یک‌باره این کوه یخ شروع به جدا شدن و قطعه‌قطعه شدن کرد. محققان کوه‌های یخ و قطب اعلام کرده‌اند که این زایش طبیعی را می‌تواند در رده بزرگ‌ترین زایش‌های قطبی در کوه‌های یخی دانست که در سال 2015 و 2013 نمونه‌های مشبهی از آن شاهد بودیم.

جدا شدن یخ از یخچال به خودی خود نمی‌تواند مشکل‌ساز باشد اما تصور کنید که سرعت ذوب شدن و جدا شدن یخ‌ها بیشتر شود، مسلماً مشکل‌ساز خواهد بود. آنچه که دانشمندان را نگران کرده است، افزایش سرعت در جدا شدن یخچال‌ها و تشکیل کوه‌های یخ بزرگ است. آژانس فضایی ناسا اعلام کرده است که قبل از تولد کوه یخ بزرگ در سال 2013، معمولاً هر 6 سال یک‌بار این اتفاق تکرار می‌شد که متأسفانه روند تکرار آن به سه سال رسیده است.

به اینستاگرام سایت سرگرمی بپیوندید تا از آخرین اخبار دنیای نجوم مطلع شوید.

اینستاگرام سایت سرگرمی

منبع: Slashgear

ارائه از بخش خبری سایت سرگرمی

پیگیری سفارش
لیست مقایسه