بارش شهابی برساوشی 21 مرداد ماه را از دست ندهید

بارش شهابی

بارش شهابی برساوشی 21 مرداد ماه را از دست ندهید

سالانه، مابین 17 جولای (27 تیرماه) تا 24 اوت (3 شهریور)، بارش شهابی برساوش، یکی از زیباترین بارش‌های شهابی شناخته شده، آسمان شب را درخشان می‌کند. این پدیده یکی از مهم‌ترین بارش‌های سالانه شهابی است. بیشینه گاه‌شمار بارش تا 100 ساعت می‌تواند برسد. امسال امید داریم که بارش شهابی در روز 12 اوت (21 مرداد) به اوج خود برسد. چرا که زمین از روی گذرگاه عبور دنباله‌دار سوئیفت-تاتل (Comet 109 / Swift-Tuttle) گذر خواهد کرد. در سال 1982 دو دانشمند اخترشناسی این دنباله‌دار را کشف کردند و بعدها به عنوان یکی از منابع ایجاد بارش شهابی شناخته شد.

بارش شهابی

بارش شهابی چیست؟

 

تکه‌های معلقی که از عبور دنباله‌دار بزرگ به جا می‌ماند وارد منظومه شمسی و هورسپر می‌شود. دنباله‌دار پهنه‌ای به اندازه 26 کیلومتر دارد که در گذر خود مقادیر زیادی از این سنگ‌های درشت را با خود در فضا آزاد می‌کند. شماری از این اجرام به داخل منظومه شمسی وارد می‌شود و عده ای دیگر به بیرون از آن پرتاب می‌شوند. هر 133 سال یک‌بار دنباله‌دار سوئیفت – تاتل از نزدیکی خورشید عبور می‌کند و به تبع آن، مقادیر زیادی از اجرام آزاد شده از دنباله‌دار وارد جو منظومه شمسی و زمین ما می‌شود. زمانی که سنگ‌های ریز و درشت وارد جو زمین می‌شوند در اثر اصطکاک آتش گرفته و تبدیل به یک شهاب ‌سنگ می‌شوند. اگر اندازه سنگ بزرگ باشد ممکن است تکه‌ای از آن به زمین هم برخورد کند.

بارش شهابی

در اوج نمایش بارش شهابی، رصد کنندگان نیمکره شمالی می‌توانند در هر ساعت 60 تا 70 شهاب‌سنگ را مشاهده کنند. این در صورتی است که آسمان کاملاً صاف و بدون هیچ ابری باشد. بیل کوک، متخصص در امور بارش شهابی ناسا اعلام کرده است که امسال، ماه در حالت ماه نو قرار دارد و به رصد کنندگان این مژده را می‌توان داد که می‌توانند از نیمه شب بارش شهابی را با وضوح کامل رصد کنند. ماه نو، هلالی است که ماه در روزهای میانی، ابتدایی و انتهایی ماه قمری به خود می‌گیرد. با کاهش نور ماه و نبود نور اضافی، دنباله‌دارهای رنگارنگی سراسر اسمان را خواهند پوشاند.

بارش شهابی

بارش شهابی برساوش، به نام صورت فلکی که بارش در آن صورت می‌گیرد نام‌گذاری شده است. کانون بارش‌ها دقیقاً در ناحیه صورت فلکی برساوش و در نزدیکی مرز آن با صورت فلکی ذات الکرسی صورت می‌گیرد. بنابراین اگر با علم اخترشناسی و شناخت صور فلکی در اسمان آشنایی دارید بهتر است که به دنبال صورت فلکی برساوش باشید تا بارش شهابی با کیفیتی مشاهده کنید. اما اگر این کار را نمی‌توانید کنید هم نگران نباشید چرا که سراسر اسمان امشب پر از شهاب‌سنگ خواهد بود.

بارش شهابی

برای نیمکره شمالی و مخصوصاً ایران، توصیه شده است که در ساعت 12:30 شب به وقت تهران، در تاریخ 21 مرداد بارش شروع خواهد شد و تا 12 ظهر، 2 مرداد ادامه خواهد یافت. اوج بارش‌ها در ساعت 2 الی 4 صبح روز 22 مرداد خواهد بود. برای رصد شهاب‌سنگ باید به یاد داشته باشید که حدود 30 دقیقه پیش‌تر باید چشم به آسمان دوخته باشید تا چشمانتان به سیاهی شب عادت کند. همچنین از مزاحمت‌های نوری دوری کنید. اگر خارج از شهر باشید، می‌توانید با چشم غیرمسلح و به دور از آلودگی نوزی بارش شهابی را بیننده باشید. برای پیدا کردن نقطه تاریک در اسمان خودتان می‌توانید از سایت atlas of artificial sky brightness استفاده کنید. امسال بهترین نمایش بارش شهابی برای کسانی است که در اروپا زندگی می‌کنند. اما ما و کسانی که در نیم‌کره شمالی هستند نیز به نسبت خوبی می‌توانند بارش را مشاهده کنند.

بارش شهابی لذت بخشی برای شما آرزومندیم.

 

برای آگاهی از آخرین اخبار دنیای تکنولوژی به اینستاگرام سایت سرگرمی بپیوندید.

منبع:sciencealert

ارائه از بخش خبری سایت سرگرمی

پیگیری سفارش
لیست مقایسه