استیم برای جذب بیش‌تر کمپانی‌های ناشر بازی برنامه‌های ویژه‌ای دارد

استیم برای جذب بیش‌تر کمپانی‌های ناشر بازی برنامه‌های ویژه‌ای دارد - سرگرمی

استیم برای جذب بیش‌تر کمپانی‌های ناشر بازی برنامه‌های ویژه‌ای دارد

برای سال‌ها، استیم (Steam) یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های دیجیتالی برای عرضه‌ی بازی‌های رایانه‌های شخصی بوده است. اما کم‌کم استیم هم رقبایی پیدا کرد و کمپانی‌های مختلف هم سرویس‌هایی برای عرضه‌ی بازی‌های رایانه‌های شخصی ارائه کردند. برای این‌که شرکت‌های ناشر از عرضه‌ی مطلوب محصولاتشان بر روی پلتفرم استیم مطمئن باشند، کمپانی ولو (Valve) تصمیم گرفت سرویس جدیدی موسوم به Steam Distribution Agreement را توسعه دهد. به همراه این به روزرسانی تغییرات زیادی در سیستم استیم رخ داد ولی مهم‌ترین تغییر این بود که اشتراک گذاری سود سهام یا درآمد سطوح جدیدی پیدا کرد.

اشتراک سود سهام در میان همه‌‌ی پلتفرم‌های عرضه دیجیتالی بازی‌ها امر معمولی است. سونی (Sony)، مایکروسافت (Microsoft) و ولو (Valve) صاحبان پلتفرم‌های عرضه دیجیتالی بازی‌ها هستند. سونی کنترل فروشگاه پلی استیشن (PlayStation Store)، مایکروسافت کنترل ایکس باکس لایو (Xbox Live) و ولو کنترل استیم (Steam) را بر عهده دارند. و به صورت معمول 30 درصد از عواید فروش هر بازی به صاحبان این پلتفرم‌ها اختصاص دارد.

حالا ولو در یک پست وبلاگی اعلام کرده است که سهم برداشتی خود از هر بازی را کاهش خواهد داد. به گفته ولو اگر یک بازی خاص بین 10 تا 50 میلیون دلار فروش داشته باشد، آن‌ها تنها 25 درصد از عواید فروش آن بازی را برداشت خواهند کرد. اگر یک بازی تا بیش از 50 میلیون دلار به فروش برود هم سهم برداشتی ولو تا 20 درصد کاهش خواهد یافت. این کاهش سهم علاوه بر بازی‌ها، شامل عواید حاصل از فروش باندل‌های بازی، بستههای الحاقی و آیتم‌های قابل خرید درون بازی‌ها هم خواهد بود.

به نظر می‌رسد که این تصمیم ولو به این خاطر گرفته شده است تا بستری جذاب برای ناشرین بازی فراهم کند تا بازی‌های خود را تنها در این پلتفرم عرضه کنند. برای مثال در حال حاضر بازی Fallout 76 تنها از طریق Bethesda.net قابل دسترس است و بازی Destiny که توسط کمپانی اکتیویژن (Activision) ساخته شده است هم جایی در استیم ندارد. باید منتظر ماند و دید که این تصمیم تازه ولو تا چه حد در جذب بیش‌تر ناشرین بازی‌های بزرگ موثر خواهد بود.

 

 

منبع: SlashGear

ارائه از بخش خبری سایت سرگرمی

پیگیری سفارش
لیست مقایسه