مریخ‌نورد اینسایت صداهای عجیبی و زمزمه های مبهمی ثبت کرده است

مریخ‌نورد اینسایت

مریخ‌نورد اینسایت صداهای عجیبی و زمزمه های مبهمی ثبت کرده است

اگر از صدای نسیم روی زمین و میان درختان خسته شده‌اید، ناسا برای شما فایلی از صدای نسیم سیاره سرخ از میان پنل خورشیدی کاوشگر اینسایت فرستاده است.

انسان برای اولین بار توانست صدای زمزمه بادهای روی سطح مریخ را به لطف کاوشگر جدید اینسایت بشنود. این کاوشگر پس از سپری کردن سفر طولانی بالاخره اوایل ماه آذر به روی مریخ با موفقیت طی 7 دقیقه جنجالی فرود آمد تا کاوش‌های بیشتری روی ان به وسیله ابزارهای پیشرفته انجام دهد. ناسا به تازگی دو نسخه صوتی متفاوت یکی نسخه اصلی که توسط اینسایت فرستاده شده و دیگری که برای شنیدن روی موبایل و لپ تاپ بهینه شده است را منتشر کرده است.

کاوشگر مریخ‌نورد اینسایت مجهز به سنسورهای تشخیص حرکت و لرزه است که روز یک دسامبر (10 آذر) لرزه‌های خفیفی را ثبت کرد. چیزی شبیه به صدای غریبه‌ای که آرام آرام وسایل را می‌خواهد بدزدد، ایجاد می‌کند. مشخص شد که این غریبه چیزی نیست جز بادهای سطح مریخ که به آرامی از روی پنل خورشیدی ان عبور می‌کنند و صدایی عجیب از تکان خوردن ان تولید می‌کردند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده از ناسا سرعت این بادها 10 تا 15 مایل بر ساعت (حداکثر 6 متر بر ثانیه) اندازه‌گیری شده‌اند.

انسان تا به حال صدایی از بادهای روی سطح مریخ را نشنیده بود. این فایل صوتی می‌تواند نقطه عطف جدیدی در زمینه تحقیقات ناسا بر روی مریخ و بادهای کشنده سیاره قرمز باشد. نسیمی که پنل خورشیدی را تکان می‌دهد، از سمت شمال غربی به جنوب شرقی مریخ می‌وزد. این بادها با خود گرد و خاکی مرگ‌آور برای کاوشگران را مطابق با جهت وزش حمل می‌کنند. اتاق کنترل و سازندگان مریخ‌نورد اینسایت هیچ برنامه مشخصی برای ضبط صدای بادهای مریخی نداشته‌اند و این اتفاق را کاملاً «بدون برنامه‌ریزی» دانستند. از روی خوش اقبالی بوده که منطقه فرود اینسایت روی مریخ، جایی است که اکنون در این فصل از سال مریخ، بادهای فصلی روی ان شروع به وزش کرده‌اند.

به زودی، مریخ‌نورد اینسایت ابزار سنجش لرزه روی سطح مریخ را مستقر و شروع به اندازه‌گیری لرزش روی سطح این سیاره خواهد کرد. در ویدئویی که مشاهده می‌کنید، صدای اول مربوط به فایل فرستاده شده توسط اینسایت است. برای شنیدن فایل اصلی نیاز به هدفون و ساب ووفر دارید. اما ناسا کار شما را راحت کرده و فایل دیگر با فرکانس بهتر برای پخش بدون نیاز به هدفون و ووفر را فراهم کرده است.

 

به اینستاگرام سایت سرگرمی بپیوندید تا از آخرین اخبار دنیای نجوم مطلع شوید.

اینستاگرام سایت سرگرمی

منبع: slashgear

ارائه‌ از بخش خبری سایت سرگرمی

پیگیری سفارش
لیست مقایسه