جذاب ترین سیارات فرامنظومه‌ای (شمسی) در سال 2018

جذاب ترین سیارات فرامنظومه‌ای (شمسی) در سال 2018 - سرگرمی

جذاب ترین سیارات فرامنظومه‌ای (شمسی) در سال 2018

در سال 2018، دانشمندان سیاره شناسی بخاطر یافتن داده‌هایی از یک توپ یخی که اولین سیاره فرامنظومه شمسی با لکه‌ای فلزی به اندازه کره زمین داشت و برای طرفداران Star Trek جذابیت فراوانی داشت، جشن گرفتند- البته نیاز به گفتن نیست که اولین ماه غیرشمسی مشاهده شده تا کنون نیز بود. همچنین یک جستجوگر سیاره فراشمسی از یافته‌های جدیدش برگشته است. در این مطلب شما در مورد جذاب‌ترین و عجیب‌ترین سیارات فرامنظومه‌ای (شمسی) که در طول سال گذشته یافت شدند خواهید خواند.

  • Frigid neighbor – همسایه منجمد

محققان یک سیازه با ابعاد فوق زمینی که دور یکی از نزدیکترین همسایگان ستاره‌ای در حال چرخش بود را مشاهده کردند- نام آن ستاره Barnard سرخ و روشن است. جهانی یخ زده که ستاره  Barnard نام گرفته ظاهرا 3.2 برابر جرم زمین چگالی داشته و هر 233 روز زمینی دور مدارش گردش می‌کند-  به دلیل مدار طولانی آن و روشنایی ستاره مقدار زیادی از داده از 7 ابزار متفاوت جهت یافتن این تکانه‌ی ستاره‌ای که یک سیاره در گردش را نشان می‌داد، دریافت شد. دمای سطح سیاره احتمالا منفی 275 درجه فارنهایت(منفی 170 درجه سلیوس) باشد.

این نزدیکترین کاوش نزدیک به زمین نیست، ولی حدودا در همان حوالی است – تنها سیاره شناخته شده که نزدیک‌تر است Proxima b بوده که دور ستاره Proxima Centauri با فاصله 4.2 سال نوری از زمین گردش می‌کند. در کنار Proxima Centauri و ستاره‌های دوتایی Alpha Centauri، ستاره Barnard نزدیک ترین ستاره به زمین است – و هر روز هم به ما نزدیک‌تر می‌شود. یعنی در 10000 سال آینده، نسبت به منظومه Alpha Centauri به منظومه شمسی نزدیک‌تر خواهد شد.

  • Baby picture – تصویر بچه

با استفاده از تلسکوپ بسیار بزرگ مرکز مشاهدات اروپایی واقع در شیلی، محققان تصویری از یک جهان بیگانه عظیم از یک دیسک گرد و غبار دور یک ستاره کوتوله شکار کردند – این دستاورد اولین مشاهده از یک سیاره فرامنظومه‌ای با این مقدار قدمت کم است.

بچه(baby) سیاره دور یک ستاره کوتوله به نام PDS 70 در حال رشد بوده که طبق گفته‌های محققان 370 سال نوری از زمین فاصله و تنها 5.4 میلیون سال قدمت دارد. این سیاره در حال تبدیل شدن به سیاره‌ای بزرگ است – یک غول گازی بوده و دو الی سه برابر مشتری است. این سایره دور ستاره‌اش به میزان فاصله مدار اورانوس از خورشید گردش می‌کند. دمای این سیاره تنوری به میزان 1800 درجه فرنهایت(1000 درجه سانتی گراد) رسیده و هنوز با انرژی زمان تولدش گرم است.

  • Evaporating target – هدف محوشونده(در حال محو)

جدیدترین ماموریت سیاره-یابی NASA با نام Transiting Exoplanet Survey Satellite  یا TESS از آخرین یافته‌های سیاره فرامنظومه‌ای خود بازگشته است: یک فوق-زمین که احتمالا در حال محو شدن از دمای ستاره‌اش است. TESS با آنالیز تغییرات کوچک در روشنایی ستاره‌ها که نشاندهنده‌ی گذارشان است، کار می‌کند.  اولین کشف سیاره‌ای در حال گردش به دور ستاره Pi Mensae که با نام HD 39391 نیز شناخته می‌شود، می‌باشد که حدود 59.5 سال نوری از زمین دور است.

محققان تاکنون یک غول گازی با جرمی معادل 10 برابر مشتری پیدا کرده‌اند که Pi Mensae b در منظومه‌ی ستاره‌اش نام دارد و در مدار عجیبی که حدود 3 برابر بیشتر از فاصله خورشید از زمین، طولانی است می‌گردد. حالا او یک برادر دارد: Pi Mensae c که 0.07 برابر فاصله زمین به خورشید گردش می‌کند؛ یا حتی به بیانی دیگر، یک پنجاهم فاصله عطارد و خورشید. این فوق زمین جدید 2.14 برابر قطر زمین و 4.82 برابر جرم آن اندازه دارد و احتمالا هسته‌ای صخره‌ای و اتمسفری با هیدورژن و هلیوم مازاد دارد. این موجب شده که زیر تشعشعات ستاره‌ای خود در حال محو شدن باشد.(محققان یادآور شدند که چگالی آن حتی می‌تواند موجب پیدایش جهانی از آب شود)

  • Epic cannonball – گلوله حماسه‌ساز

این سیاره که K2-229 b نام دارد، حهانی از فلزات سنگین و عطارد گونه را تشکیل داده که از زمین بزرگتر است. در حالی که سیاره‌هایی مانند زمین، زهره و مریخ هسته‌هایی فلزی دارند که یک سوم چگالی آنها را تشکیل می‌دهد، عطارد – و K2-229 b – دارای هسته‌هایی فلزی با اندازه‌ای بالا دارند که دو سوم چگالی آن‌ها را تشکیل می‌دهد. محققان یافتند که سیاره در حال گردش دور یک ستاره که مقداری سردتر و کوچک تر از خورشید است و از زمین 339 سال نوری فاصله دارد، گردش می‌کند.

K2-228 b ستاره‌اش را با فاصله یک صدم فاصله بین زمین و خورشید گردش می‌دهد و دمای روزش می‌تواند به 3737 درجه فارنهایت(2058 درجه سلسیوس) برسد. (عطارد که بسیار دورتر گردش می‌کند، به 801 درجه فارنهایت یا 427 درجه سانتی گراد کفایت می‌کند.) K2-229 b اولین بار توسط تکانه‌های واضح ستاره‌اش مشاهده شد و سپس در حال گذار از ستاره‌اش مشاهده شد و جمع آوری اطلاعات اندازه گیری آن را برای محققان آسان کرد. با مطالعه‌ی این سیاره، محققان می‌توانند بیشتر در خصوص اینکه کجا این ستاره‌ها می‌توانند در منظومه‌های ستاره‌ای متولد شوند بدانند یا اینکه چطور سیاره‌های صخره‌ای به شکل یک گلوله تکامل پیدا می‌کنند.

  • Very” distant kin” – طایفه بسیار دور

نسبی گرایی خمیدگی نور دور  اشیای پرچگال از پتانسیل نقش تریلیون‌ها ستاره‌ی سرگردان بین ابعاد ماه و مشتری در یک کهشکان دور پرده برداشت و آنها را به عنوان مدرک وجود سیاره‌ها خارج از کهکشان راه شیری رو کرد. اگر این داده‌ها درست باشند، ممکن است حدود 2000 سیاره سرگردان برای هر ستاره در یک کهشکان وجود داشته باشد.

وقتی آنها این نشان را مشاهده کردند، محققان بر روی یک پدیده به نام لنزینگ جاذبه‌ای کار می‌کردند که نور از پس زمینه یک کهشکان یا یک کوازار روشن در هسته‌اش، 3.8 میلیارد سال نوری دورتر از زمین، دور پیش زمینه یک کهشکان در راه برگشتش خم شده است. با حالی که نور خم می‌شود – و با وجود تفاوت جزئی در 4 کپی از کهکشان پس زمینه که در حال گردش دور کهکشان پیش زمینه به دلیل آن خم شدگی بود – محققان توانسته بودند تا نشانه‌هایی از سیارات احتمالی را شناسایی کنند.

  • Spock’s home – خانه‌ی اسپاک

کاراکتر محبوب Spock در Star Trek بصورت عادی از سیاره Vulcan درود می‌فرستد که نویسندگان این سریال یک بار آن را در ستاره‌ای واقعی به نام 40 Eridari A (همچنین با نام HD 26965 شناخته می‌شود) که 19 سال نوری از زمین دور بود گذاشتند. امسال محققان یافتند حداقل یک سیاره دور ستاره با ابعادی حدودا دو برابر زمین – که یک Vulcan واقعی در حال گردش دور ستاره بود یافتند.42 روز طول کشید تا این سیاره دو ستاره‌اش بگردد و احتمالا برای یافتن آب مایع بر روی سطحش زیادی نزدیک است.

ستاره HD 26965 توسط آسمان‌بان‌ها در یک آسمان شب قابل دیده شدن است و ستاره نارنجی گون آن کمی کوچک‌تر و سردتر از خورشید است، اما با سن و الگوی لکه‌ای مشابه. این ستاره منظورمه‌اش را با دو ستاره دیگر به اشتراک می‌گذارد که از سطح این سیاره تازه یافت شده قابل دیدن می‌شود.

  • Big brothers – برادران بزرگ

محققان چهار غول گازی که دور یک ستاره جوان به نام Cl Tau می‌چرخد را مشاهده کردند که 500 سال نوری از زمین دور است. این ستاره تنها 2 میلیون سال سن داشته و یک سیاره به نام Cl tau b – با جرمی 10 برابر مشتری – که از قبل بخاطر حرکات دورانی به دور آن در بازه زمانی 9 روز یک بار شناخته شده بود- است. اما با روشن شدن زوایای دیگر،  فرارهای بزرگ در خانواده رخ داد: مناظر جدید از آرایه تلسکوپ ALMA در شیلی مدارکی برای وجود 3 سیاره دیگر که دور این ستاره جوان می‌چرخند مشاده کرد، که یکی به اندازه مشتری جرم داشته و دو تای دیگر به اندازه جرم زحل. آن سه سیاره دیگر در دیسک ستاره-ساز فاصله ایجاد کرده که حضور آنها را رقم زده است.

این اولین باری است که فضانوردان مدارکی از وجود 4 غول گازی دور یک چنین ستاره‌ی جوانی یافته‌اند و سیارات هم بصورت غیرقایل منتظره‌ای در مدار خود گسترده شده‌اند – دورترین آن 1000 بار دورتر از ستاره‌اش نسبت به نزدیک‌ترین آن است. این پدیده سوال‌هایی در خصوص اینکه چگونه سیارات با این میزان دوری می‌توانند مواد را با این سرعت به حد کافی انباشته کرده تا به این میزان بزرگی برسند، و حتی اینکه درونی‌ترین سیاره، CL Tau b توسط نزدیکان شگفت انگیزش درون فشاری می‌شود.

مهمان افتخاری: اولین ماه فراشمسی؟

این یک سیاره نیست، ولی ما مجبور بودیم این شی در ابعاد نپتون را شامل کنیم – چیزی که بنظر می‌رسد اولین ماه فرامنظومه‌اس باشد. شی مورد نظر دور یک سیاره در ابعاد مشتری گردش می‌کند و نامش Kepler-1652b است که اولین بار خودش را به شکل یک نقش عجیب در خصوص چگونگی روشنایی ستاره هنگامی که سیاره در حال گذار است نشان داد، این رویداد نیز توسط تلسکوپ Kepler Space ضبط گردید. منظره بعدی با تلسکوپ فضایی هابل یک جابجایی دیگر را نشان داد که چیزی در حال کشیده شدن با جاذبه روی سیاره و نوربخشی به ستاره را با حد بیشتری نمایان کرد.

آیا آنها می‌توانند تنها یک جفت دوتایی از سیاره باشند؟ طبق گفته‌های محققان بستگی دارد شما چگونه آنها را توصیف می‌کنید. این شی حدود 1.5% از جرم سیاره‌ای که به دورش می‌چرخد دارد که شبیه به نسبت اجرام بین ماه و زمین ماست(1.2 درصد). اگرچه این شی 1.9 میلیون مایل(3 میلیون کیلومتر) از سیاره‌اش گردش می‌کند، که 8 برابر فاصله بین زمین و ماه است. ماه احتمالا فاز گازی داشته و حدود دو برابر بزرگی ماه زمین در آسمان Kepler-1652b بنظر می‌رسد.

منبع: Space

ارائه از بخش خبری سایت سرگرمی

 

به اینستاگرام سایت سرگرمی بپیوندید تا از آخرین اخبار تکنولوژی مطلع شوید

اینستاگرام سایت سرگرمی

پیگیری سفارش
لیست مقایسه