دونالد ترامپ فرمان تشکیل نیروی فضایی را صادر کرد

دونالد ترامپ فرمان تشکیل نیروی فضایی را صادر کرد

دونالد ترامپ فرمان تشکیل نیروی فضایی را صادر کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، دستورالعمل چهارم سیاست فضایی را به امضا رساند. به موجب این دستورالعمل، پنتاگون مامور تشکیل شاخه‌ی ششم نیروهای مسلح، نیروی فضایی خواهد بود.

نیروی فضایی (Space Force) یک گام دیگر به واقعیت نزدیک‌ شد تا از آن ایده رؤیایی علمی تخیلی که قبلا تصور می‌کردیم، بیشتر فاصله بگیرد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، سه شنبه (۱۹ فوریه) دستورالعمل سیاست فضایی-۴ (Space Policy Directive-4) را امضا کرد و پنتاگون را مامور تشکیل شاخه‌ی ششم نیروهای مسلح، موسوم به نیروی فضایی کرد. نیروی فضایی ایالات متحده شاخه ششم نیروهای مسلح پس از نیروی زمینی، نیروی هوایی، نیروی دریایی، سپاه تفنگداران دریایی و گارد خواهد بود.

اما نیروی فضایی همچنان یک گام بزرگ دیگر برای به واقعیت پیوستن پیش روی دارد، کنگره آمریکا، باید تشکیل هر شاخه جدیدی را تأیید کند. در صورتی که کنگره، طرح نیروی فضایی را به تصویب برساند، پس از تصویب لایحه امنیت ملی در سال ۱۹۴۷، اولین باری خواهد بود که شاخه جدیدی به نیروهای مسلح ایالات متحده آمریکا افزود می‌شود.

به گفته کاخ سفید، نیروی فضایی از سلطه آمریکا در فضا حفاظت خواهد کرد. اما، بسیاری از تحلیگران ابراز نگرانی کرده‌اند که طرح پیشنهادی نیروی فضایی ممکن است که به نوعی مسابقه فضایی بیانجامد.

لورا گرگو، دانشمند ارشدی در برنامه امنیت جهانی سازمان دانشمندان نگران، در همین رابطه به Space.com گفت:

رئیس جمهور ترامپ، فضا را حوزه جنگ‌افزاری جدیدی نامیده است. اینکه فضا برای نیروهای مسلح بسیار مهم است، واقعیت دارد، اما این تنها بخش کوچکی از آنچه واقعا اتفاق می‌افتد است. ۸۰ درصد از نزدیک به ۲۰۰۰ ماهواره غیر نظامی هستند و ارتباطات حیاتی و خدمات اقتصادی را برای رفاه بشر فراهم می‌کنند. ما باید از فضا مراقبت کنیم. اما اگر تمرکز قدرت در یک نیروی فضایی، برای دیگر ملت‌ها انگیزه‌ای برای ساخت سلاح‌های به‌وجود بیاورد که به احتمال وقوع جنگ و تنش بیافزاید، ایده‌ی (تشکیل نیروی فضایی) فوق‌العاده، ایده‌ی بدی خواهد بود.

نیروی فضایی در ابتدا به عنوان زیرمجموعه‌ی نیروی هوایی شروع به کار می‌کند، درست همان‌طوری که سپاه تفنگداران دریایی بخشی از نیروی دریایی ایالات متحده است. با این حال، مقامات نیروی هوایی در بیانیه‌ای از طریق ایمیل به Space.com گفتند:

اگر طرح نیروی فضایی تصویب شود، ما از طریق نیروی فضایی، مسئولیت خنثی کردن تهدیدات فضایی را برعهده خواهیم داشت که سازماندهی، آموزش و تجهیز نیروی فضایی نیز برعهده ماست. تعهد ما اطمینان از دسترسی بی‌قید و شرط و آزادی عمل در فضا و فراهم کردن قابلیت‌های حیاتی برای خود و متحدانمان است.

اما مقامات دولت ترامپ گفته‌اند که در نهایت قصد دارند، نیروی فضایی را از زیر چتر نیروی هوایی خارج کرده و به یک سازمان مستقل تبدیل کند. دونالد ترامپ برای اولین بار در ماه مارس سال ۲۰۱۸، ایده‌ی نیروی فضایی را مطرح کرد که در آن زمان، بسیاری از تحلیلگران این ایده را چندان جدی نگرفتند.

کارتونی که با اشاره به طرح ساخت دیواری بین مرزهای ایلات متحده و مکزیک، تشکیل نیروی فضایی ترامپ را به شوخی گرفته: «دیواری دور مریخ می‌سازیم، و آن‌ها باید پولش را بدهند!»
کارتونی که با اشاره به طرح ساخت دیواری بین مرزهای ایلات متحده و مکزیک، تشکیل نیروی فضایی ترامپ را به شوخی گرفته: «دیواری دور مریخ می‌سازیم، و آن‌ها باید پولش را بدهند!»

اما رئیس‌ جمهور ایالات متحده، در ماه ژوئن گذشته، یک دستورالعمل اجرایی را در رابطه با شاخه‌ی ششم نیروهای مسلح امضا کرد. هنوز جزئیات زیادی در مورد نحوه‌ی سازماندهی و هزینه‌های تأسیس نیروی فضایی نداریم. اما، هما‌ن‌طور که از نام دستورالعمل سیاست فضایی-۴ مشخص است، این چهارمین دستورالعمل سیاست فضایی است که به امضای دونالد ترامپ می‌رسد. اولین دستورالعمل سیاست فضایی، به ناسا فرمان می‌داد که طرح فرستادن انسان به ماه را به عنوان پلی برای ماموریت‌های آینده به مریخ، پیگیرد. دومین دستور العمل مربوط به بخش فضایی تجاری بود و دستورالعمل سوم هم به مدیریت ترافیک فضایی مرتبط بود.

هدفی که رئیس جمهور ایالات متحده دنبال می‌کند، این است که ارتش را برای چالش‌های موجود و آینده در فضا آماده سازد. کاخ سفید می‌گوید که فضا هم اکنون بدل به «حوزه جنگ‌افزاری» شده است، اما بسیاری از منتقدان طرح نیروی فضایی دولت ترامپ با استناد به معاهده فضایی ماورای ۱۹۶۷ که آزمایش سلاح‌ها و ایجاد پایگاه‌های نظامی در ماه و دیگر اجرام آسمانی را کاملا ممنوع اعلام کرده، نیروی فضایی پیشنهادی او را تهدیدی جدی برای امنیت فضا می‌دانند. باید منتظر بمانیم و ببینیم که کنگره آمریکا این طرح را تصویب می‌کند یا خیر.

منبع: space

ارائه‌ از بخش خبری سایت سرگرمی

پیگیری سفارش
لیست مقایسه