ناسا برخورد یک سیارک به زمین را شبیه‌سازی ‌می‌کند

ناسا برخورد یک سیارک به زمین را شبیه‌سازی ‌می‌کند

ناسا برنامه‌های ویژه‌ای برای دفاع از کره زمین در برابر سیارک‌های مهاجم دارد. آژانس فضایی می‌خواهد نحوه‌ی برنامه‌ریزی و آمادگی برای برخورد یک سیارک به زمین را شبیه‌سازی کند.

اگر می‌دانستیم که یکی از اجرام نزدیک به زمین (NEO) در سال ۲۰۲۷ به زمین برخورد می‌کند، چه کاری انجام می‌دادیم؟ اجرام نزدیک به زمین، اشیای فضایی با مدارهایی هستند که می‌توانند به زمین نزدیک شده و حتی با آن برخورد کنند. حال ناسا در حال شبیه‌سازی وضعیتی این چنینی است.  این پروژه، در واقع تمرین یک هفته‌ای خواهد بود که در طول کنفرانس دفاع سیاره‌ای در دانشگاه مریلند در شهر کالج پارک برگزار می‌شود. دانشمندان علوم سیارکی ناسا به همین منظور سناریوی فرضی را تهیه کرده‌اند که به موجب آن سیارکی در سال ۲۰۲۷ به کره زمین برخورد می‌کند. دانشمندان در بررسی‌های خود نواحی که تحت تأثیر سیارک قرار خواهند گرفت و همین‌طور نحوه‌ی مقابله با آن را بررسی می‌کنند. تمامی این بررسی‌ها به این امید انجام می‌گیرد که ناسا و دیگر سازمان‌های فضایی در صورت وقوع وضعیتی مشابه در واقعیت، آمادگی لازم را داشته باشند.

لیندلی جانسون، مدیر بخش دفاع سیاره‌ای ناسا، در همین خصوص در بیانیه‌ای گفت:

 این تمرینات واقعا به ما در بخش دفاع سیاره‌ای کمک می‌کنند که بدانیم همکاران ما برای مدیریت بحران چه کارهایی می‌توانند انجام دهند. این تمرین به ما کمک می‌کند ارتباطات مؤثرتری را با یکدیگر و با دولت‌های برقرار کنیم.

در طول این کنفرانس، کارشناسان علوم سیاره‌ای و سیارکی، کارکنان مدیریت بحران و سایر پژوهشگران در مورد خطرات احتمالی به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت و فرضیات مختلفی را شبیه‌سازی می‌کنند. شیء 2019 PDC  که برای اولین بار روز ۲۶ مارس (۶ فروردین) ۲۰۱۹ مشاهده شد، به نظر سیارکی است که از فاصله‌ی ۰٫۰۵ واحد نجومی (میانگین فاصله زمین تا خورشید) یا ۷٫۵ میلیون کیلومتری زمین گذر خواهد کرد.

یک روز پس از اینکه این سیارک کشف شد، سامانه‌های نظارت برخوردهای سیارکی ناسا و آژانس فضایی اروپا، تاریخ‌های متعددی را برای برخورد این سیارک با زمین مشخص کردند. با این حال، هر دوی این سامانه‌ها اتفاق نظر داشتند که احتمال برخورد این سیارک با زمین ۱ در ۵۰ هزار است. با این حال، هر چقدر که مشاهدات ادامه پیدا می‌کردند، احتمال برخورد نیز تا سال ۲۰۲۷ افزایش می‌یافت.

دانشمندان هنوز اطلاعات چندان زیادی در موارد خصوصیات فیزیکی این سیارک ندارند، با این حال، تصور می‌شود که قطر سیارک مورد نظر چیزی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ متر باشد. برای مقایسه بهتر است بدانید، شهاب‌سنگ چلیابینسک (تنها رویداد برخوردی عصر مدرن) که در سال ۲۰۱۳ به شهری کوچک در روسیه برخورد کرد و موجب مجروح شدن بیش از ۱۲۰۰ نفر شد، تنها ۲۰ متر قطر داشت و با سرعتی بین ۱۹٫۱۶ تا ۰٫۱۵ کیلومتر در ثانیه حرکت می‌کرد.

اخترشناسان پس از گذشت یک ماه از کشف این سیارک به نظارت خود بر سیارک ادامه دادند و هرچقدر که اطلاعات بیشتری به دست می‌آوردند، متوجه می‌شدند که احتمال برخورد آن با زمین نیز افزایش م‌ یابد. احتمال برخورد این سیارک برای حالا، ۱ درصد در نظر گرفته می‌شود. دانشمندان در حال حاضر نمی‌دانند که این سیارک دقیقا به کجای کره زمین برخورد می‌کند. با این حال، سامانه‌های نظارت بر برخوردهای سیارکی آژانس فضایی اروپا و ناسا، محتمل‌ترین تاریخ برخورد این سیارک با زمین را آوریل ۲۰۲۷، یعنی دقیقا ۸ سال دیگر می‌دانند.

رودیگر یِین، رئیس دفتر حفاظت سیاره‌ای آژانس فضایی اروپا می‌گوید:

اولین گام در راه محافظت از سیاره، شناخت (تهدیدات بالقوه) است. و تنها پس از هشدارهای کافی است که می‌توانیم اقدامات لازم را برای جلوگیری از برخورد یک سیاره به زمین یا به حداقل رساندن آسیب‌های آن انجام دهیم.

دیتلف کوشنی، دانشمندی علوم سیارکی از آژانس فضایی اروپا که در طراحی این سناریوی فرضی نیز حضور داشته می‌گوید:

 خوشبختانه، برخورد (به زمین) سیارک‌های متوسط و بزرگ چندان فراوان نیست. به همین جهت، ما فرصت کمی برای تمرین چنین وضعیتی در واقعیت خواهیم داشت.

منبع: space

ارائه‌ از بخش خبری سایت سرگرمی

 

 

 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه