یک فضاپیمای خودران می‌تواند زمین را از برخورد سیارک‌ها نجات دهد

یک فضاپیمای خودران می‌تواند زمین را از برخورد سیارک‌ها نجات دهد

یک فضاپیمای خودران می‌تواند زمین را از برخورد سیارک‌ها نجات دهد

آژانس فضایی اروپا اعلام کرد که در ماموریت سیارکی آینده خود که در سال ۲۰۲۳ راه‌اندازی می‌شود از تکنولوژی ناوبری شبیه به خودروهای خودران بهره خواهد برد.

ماموریت سیارکی آینده آژانس فضایی اروپا که در سال ۲۰۲۳ به فضا پرتاب می‌شود، از تکنولوژی ناوبری شبیه به خودروهای خودران (Self-Driving Car) استفاده می‌کند. این ماموریت از روی ایزدبانوی زنان، ازدواج، خانواده و فرزندآوری در اساطیر یونان باستان؛ «هِرا (Hera)» نامگذاری شده است. این ماموریت سیارکی از سیارکی ۷۸۰ متری به نام دیدیموس (Didymos) و ماهک ۱۶۰ متری‌اش بازدید خواهد کرد.

در حالی که ماموریت‌های فضای عمیق برای دریافت دستورات ناوبری به کنترل از روی زمین متکی هستند، فضاپیمای هرا از یک سیستم ناوبری خودمختار بهره خواهد برد. این سیستم ناوبری به هرا کمک می‌کند که به جای انتظار چند دقیقه‌ای برای دریافت سیگنال از مرکز کنترل، خودش به‌تنهایی در زمانی واقعی تصمیمات مربوطه را بگیرد.

پائولو مارتینو، مهندس ارشد «پروژه هِرا» در بیانیه‌ای گفت:

اگر فکر می‌کنید خودروهای خودران آینده کره زمین هستند، بنابراین، هرا پیشگام خودمختاری در فضای عمیق است.

تصویر مفهومی از فضاپیمای هِرا و سیارک دوتایی دیدیموس
تصویر مفهومی از فضاپیمای هِرا و سیارک دوتایی دیدیموس

مقامات آژانس فضایی اروپا در بیانیه‌ای رسمی اعلام کردند که داشتن یک سیستم ناوبری خودمختار، فضاپیما را قادر می‌سازد که کاملا به دیدیموس و ماهکش نزدیک شود که همین باعث می‌شود بتواند تصاویری با وضوح بیشتری از سطوحشان ثبت کند.

خسوس گِیل فرناندز، یک مهندس ناوبری، هدایت و کنترل در آژانس فضایی اروپا نیز در این خصوص گفت:

فضاپیمای هرا همچون خودروهای خودران به داده‌های سنسورها، دوربین‌ها و لیزرها متکی خواهد بود تا نقشه‌ی منسجمی از محیط اطراف خود ترسیم کند.

فرناندز گفت که با این حال، هرا برای این اولین ماموریت خود به طور کامل بر سیستم خودمختار تکیه نخواهد داشت. او در ادامه گفت که این ماموریت هنوز طوری طراحی می‌شود که از زمین هدایت شود. در واقع، تا زمانی که تمامی اهداف ماموریت کامل نشود، سیستم‌های جدید آزمایش نمی‌شوند.

هرا بخشی از ماموریت ارزیابی برخورد و انحراف سیارک (AIDA) است که در آن یک فضاپیمای ناسا هم حضور دارد؛ این فضاپیمای ناسا نیز ماموریتی در سیارک دیدیموس انجام خواهد داد. هدف ماموریت تغییر مسیر سیارک دوتایی ناسا موسوم به دارت (DART) برخورد فضاپیما به سطح سیارک است، این فضاپیما دو فضاپیمای کوچک مکعبی موسوم به کیوب‌سَت (Cubesat) را نیز برای بررسی سطح سیارک با خود حمل می‌کند.

ناسا قصد دارد ماموریت دارت را در ماه ژوئن سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی کند، برخورد احتمالی این فضاپیما با سیارک دیدیموس هم برای اکتبر سال ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده است. در حالی که هدف ماموریت دارت برخورد به سیارک است، ماموریت هرا از فاصله‌ای ایمن این برخورد را تماشا خواهد کرد و سپس به مطالعه ابعاد و ویژگی‌های دهانه برخوردی خواهد پرداخت. هدف این ماموریت، تدوین یک استراتژی دفاعی سیارکی موسوم به انحراغ سیارکی است. به عبارت دیگر، دانشمندان می‌خواهند بدانند که آیا این امکان وجود دارد که بتوان با فرستادن یک فضاپیما برای تغییر مسیر سیارک یا حتی انهدام آن زمین را نجات داد.

 

منبع: space

ارائه‌ از بخش خبری سایت سرگرمی

پیگیری سفارش
لیست مقایسه