فیلم نخستین انسان (First Man) روایت متفاوت از نیل آرمسترانگ

فیلم نخستین انسان (First Man) روایت متفاوت از نیل آرمسترانگ - سرگرمی

فیلم نخستین انسان (First Man) روایت متفاوت از نیل آرمسترانگ

اگر کمتر از 40 سال دارید، مسلماً در طول زندگی شما کسی پای خود را روی ماه نگذاشته است؛ و اگر شما تاکنون نتوانسته‌اید ارتباط خوبی و درک صحیحی از اولین گام انسان روی کره سیاه و سفید در سال‌های قبل از تولدتان نداشته‌اید، حالا می‌توانید آن را در قالب نمایشی از رقابت کورکورانه فضایی، نخستین انسان (First Man) که شما را در نگاهی مشترک با اولین انسان روی ماه و قدمش روی آن همراه می‌کند، تجربه کنید. با هم نگاهی به فیلم نخستین انسان خواهیم داشت.

گفتن داستان در مورد اولین انسانی که روی ماه قدم گذاشت می‌تواند بیهوده باشد چرا که در طول سال‌های اخیر و طی هفته‌های گذشته با 60 سالگی ناسا، مطالب زیادی در مورد او، نیل آرمسترانگ شنیده و خوانده‌اید؛ اما به تازگی کارگردان مطرح و جوان آمریکایی  دیمین شزل تصمیم گرفته است تا روایتی جدید از سفر انسان به ماه و اولین قدمش روی آن را به زبان تصویر و فیلم نخستین انسان (First Man) بیان کند. تصویری گویا از 20 ژوئیه سال 1969 میلادی و برداشتن قدم بزرگ انسان برای جهش بزرگ.

فیلم نخستین انسان (First Man) روایت متفاوت از نیل آرمسترانگ - سرگرمی
رایان گاسلینگ در نقش نیل آرمسترانگ

 

برای ارائه تصویری قابل فهم، دیمن ما را با آرمسترانگ و فیلم نخستین انسان (First Man) همراه می‌کند. شما می‌توانید آنچه را که نیل از پشت شیشه کلاه ایمنی خود در طول سفرش به ماه دیده است، از کپسول هوا، دستکش و ستاره و سیاهی فضا گرفته تا اولین قدمش را از لنز دوربین تماشا کنید. آنچه که در نهایت ساخته شد، کاملاً بی‌مانند در دنیای سینما ولی با مشکلاتی بنیادی در دنیای واقعی است.

آنچه که در فیلم مشاهده می‌کنید اندازه‌گیری و سنجیده شده است تا هر آنچه که آرمسترانگ تجربه کرده است را به شکل واقعی شما تماشا کنید. شزل از دور به همه نماها نگاه می‌کند تا دید اول شخص به فیلم خود ببخشد. در نتیجه ما می‌مانیم و کلاهی بر سر که دورمان پر از چراغ، صداهای هشدار، بوق و برق، چرخش‌های متوالی، کپسول‌های هوای قدیمی و ناگهان ایستادن روی کره‌ای سخت و بی‌جان که پاپان خوشی برای داستان آرمسترانگ می‌تواند باشد.

دقت کارگردان در طراحی همه المان‌های حاضر در فیلم به مانند نوشته‌های روی کپسول‌ها، طراحی صدای انفجارها، نویزها، صدای برخورد اشیاء که گاهی کاملاً وحشتناک به نظر می‌رسند، همگی باعث شده است که این فیلم را تبدیل به یک مسابقه هیجان‌انگیز تبدیل کند تا شما برای لحظه‌ای هم که شده، چشمک نزنید و صحنه‌ای را از دست ندهید.

نخستین انسان

در طول مشاهده فیلم تجربیات جنجالی و اعصاب خوردی‌های متفاوتی را احساس خواهید کرد. این چیزی است که سینما دوست دارد شما از آن تجربه کنید. فیلم به صورت شگفت‌انگیزی فیلم‌برداری شده است. بیش از اینکه شما از دید قطره‌ای آب معلق در فضا صحنه‌ها را مشاهده کنید، فیلم روی زمین و کف فضاپیما ادامه دارد. تصویربرداران دوربین را به دوش خود حرکت می‌دهند و شما احساس فیلم‌های خانگی را خواهید داشت. این نوع از فیلم‌برداری احساس صمیمیت و سادگی به مخاطب القا می‌کند. این احساس زمانی که دوربین سعی می‌کند دو نفر را در یک قاب کوچک جای دهد بیشتر احساس می‌شود. جایی که آرمسترانگ و دوستانش در جایی هزاران کیلومتر بالاتر از خانه‌های واقعی خود، احساس مشترک و دوستانه به‌مراتب بیشتری احساس می‌کنند.

زمانی که فضانوردان از جو و تکان‌های شدید خارج می‌شوند، تنها خودشان باقی می‌مانند و دوربین که آن‌ها را نظاره می‌کند. تنها در فضا است که سکوت و آرامش را لمس می‌کنند.

همان‌طور که فیلم‌های قبلی دیمین شزل، لالا لند (La La Land) و ویپلش (Whiplash) بیانی از احساسات شخصیت اصلی فیلم آمیخته با زندگینامه او بود، فیلم نخستین انسان (First Man) نیز داستانی از مردی است که در تقابل با خانواده و عشق خود قرار می‌گیرد هرچند در فاصله‌ای دورتر و موضوعی متفاوت‌تر. رایان گاسلینگ در نقش آرمسترانگ، فضانورد و مهندس پرواز کسی که وظیفه اتصال بازوهای رباتیک به فضاپیما، ایفای نقش می‌کند. همان‌طور که نخستین انسان در تلاش است خودش را برای مهم‌ترین قدم کاری خود آماده کند، همیشه در ناامیدها کنار خانواده و همسر خود نیز حضور پررنگی دارد.

نخستین انسان

کلر فوی، در نقش جنت شارون، همسر نیل آرمسترانگ ایفای نقش می‌کند و وظیفه سنگینی بر دوش دارد. او در عین حال که بسیار آسیب‌پذیر است همیشه همسر خود را هدایت و راهنمایی می‌کند. رفتار فوی در مقابل نقشی که ایفا کرده است، کاملاً دلسوزانه بود چرا که توانست از میان همه آنچه که به صورت تصویرهای نامفهوم، صداهای، عکس‌ها و روایت‌های ناگفته از زندگی جنت شارون بود، بهترین نقش‌آفرینی را خلق کند.

آرمسترانگ انسانی مشهور و برجسته‌ای بود، اما مسلماً آن کسی نبود که بتواند این دست آورد بزرگ انسانی را به تنهایی و فقط با پرسیدن چند سؤال به پایان برساند. در این فیلم شما هیچ نشانه‌ای آنچه که در کتاب‌های مشهوری به مانند انجمن زنان فضانوردان (Astronaut Wives Club) می‌خوانید یا آنچه که دست‌های پشت پرده برای پیشرفت کار پرتاب فضاپیما انجام داده‌اند را نخواهید دید.

مأموریت و موفقیت‌آمیز بودن آن، تنها چیزی است که در طول فیلم مهم و حیاتی است و علاقه فضانوردان به مأموریت خود انچنان که باید و شاید در طول فیلم به چشم نمی‌آید. نویسنده و کارگردان، با بزرگ‌نمایی در برخی از جزئیات سعی کرده‌اند، تصویر روشن‌تر از مأموریت و اهمیت آن جلوه دهند اما همگی کاملاً اغراق شده و فریبنده هستند. جزئیاتی به مانند طی مسیرهای مختلف برای رسیدن به فضاپیماها، طی مسیرهای مختلف برای رسیدن به ماه و بسیاری از دقایق فیلم که همگی نشان از اهمیت مأموریت دارند.

نخستین انسان
نمایی از فیلم نخستین انسان با بازی رایان گاسلینگ

همانند دیگر فیلم‌های جاش سینگر، اسپاتلایت (Spotlight) و پست (Post)، نخستین انسان نیز آمیخته‌ای از مشکلات هوانوردی و فضانوردی در طول داستان است که بیننده را مجبور به تماشا و تجربه یک تعمیر موتور فضایی می‌کند. اغلب شخصیت‌ها در میانه داستان توسط قفسی که فیلم‌نامه‌نویس برایشان از مشکلات فنی فضاپیما ساخته است، گیر می‌افتند و باید آن را رفع و خودشان را نجات دهند. حتی زمانی که آرمسترانگ با همسر خود در حال مکالمه است، شما دیالوگ‌هایی مربوط به آموزش هوانوردی خواهید داشت که در نهایت با مدح و تعریف همسر آرمسترانگ به پایان می‌رسد. گویا شما نیز آنچه فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان برای شما ساخته‌اند را ببینید و تعریف کنید.

سؤال بزرگی که در ذهن باقی می‌ماند، چرا هزینه‌های زیادی برای دست‌یابی به فضا و ماه انجام شد زمانی که هزاران مشکل بزرگ‌تر روی زمین باقی‌مانده بودند و هستند؟ یا چرا مردی که به فضا رفت دوباره بازگشت؟ جواب همه این سؤالات در فیلم نخستین انسان، فقط اشاره‌ای کوتاه است و هیچ پاسخ صریحی به آن‌ها داده نمی‌شود. کارگردان و نویسنده به‌وضوح بارها در مورد شگفت‌انگیز بودن داستان کلی نخستین انسان در فیلم سخن می‌گویند اما هیچ‌وقت در مورد مشکلاتی که می‌توانست با هزینه‌های صرف شده برای فضا، روی زمین حل شود یا زندگی کسانی که بازیچه‌ای برای رسیدن به کره‌ای سخت در اسمان ها شد، مطرح نمی‌کند.

این شما هستید که در نهایت تصمیم می‌گیرید که آیا نخستین انسان قدم بزرگی روی ماه برداشته است یا می‌توانست قدم‌های بزرگ‌تری روی زمین بردارد. فیلم نخستین انسان را بدون هیچ پیش‌داوری نگاه کنید و آنچه را که شما تجربه می‌کنید را با ما در میان بگذارید. آیا نخستین مرد در میان شعله‌های فضاپیمایی آپولو 11 سوخته است یا هنوز می‌تواند نمادی از حرکت بزرگ برای بشریت باشد؟

 

 

 

منبع: CNET

ارائه از بخش خبری سرگرمی

پیگیری سفارش
لیست مقایسه