ناسا رسما به ماموریت مریخ‌نورد آپورچونیتی خاتمه داد

ناسا رسما به ماموریت مریخ‌نورد آپورچونیتی خاتمه داد

ناسا رسما به ماموریت مریخ‌نورد آپورچونیتی خاتمه داد

مدت‌هاست که ناسا ارتباط خود با یکی از قدیمی‌ترین کاوشگرهای خود در مریخ از دست داده است. حال به نظر می‌رسد که مقامات ناسا به این نتیجه رسیدند که رسما به ماموریت این مریخ‌نورد پایان دهند.

مریخ‌نورد آپورچونیتی (Opportunity) ناسا که طی ۱۵ سال گذشته مرتبا اطلاعات ارزشمندی را از سیاره سرخ به زمین مخابره می‌کرد، از هشت ماه قبل ارتباط خود با زمین را از دست داده بود و سرانجام مقامات ناسا رسما اعلام کردند که به ماموریت این مریخ‌نورد خاتمه داده‌اند.

آژانس فضایی ناسا روز چهارشنبه این خبر را رسما اعلام کرد و از آپورچونیتی به عنوان کاوشگر رباتیکی نام برد که درک ما از سیاره سرخ را تغییر داده است. آخرین ارتباط ناسا با مریخ‌نوردش به هشت ماه، ۱۰ ژوئن (۲۲ خرداد)، یعنی زمان شروع طوفان شن سرتاسری در مریخ بازمی‌گردد.

تیم آپورچونیتی در آن زمان اعلام کرد که این کاوشگر رباتیک شش چرخه با شروع طوفان شن، به‌ علت کمبود نور کافی، خود را در «وضعیت کم‌مصرف» قرار داده است. ناسا اواسط شهریور ماه اعلام کرد که مهلت ۴۵ روزه‌ای را برای برقراری ارتباط با مریخ‌نورد آپورچونیتی شروع کرده است. آژانس فضایی همچنین اعلام کرد که در صورت شکست این مرحله از تلاش‌ها، تا ژانویه یا فوریه ۲۰۱۹ (دی و بهمن ماه) به امید دریافت سیگنالی از مریخ به رصد غیر فعال اطلاعات خود ادامه می‌دهد.

مهندسان ناسا در بیانیه اکتبر (مهر) خود اعلام کرده بودند که به احتمال زیاد هنوز لایه‌ای از گرد و غبار روی پانل‌های خورشیدی آپورچونیتی باقی مانده که مانع از رسیدن نور لازم برای شارژ باتری‌های مریخ‌نورد می‌شود. اما با وجود فروکش کردن طوفان در سیاره سرخ و کاسته شدن از غبار هوا، بازهم مهندسان ناسا موفق به دریافت سیگنالی از مریخ‌نورد خاموش خود نشدند. آن‌طور که به‌نظر می‌رسد، سیستم‌های گرمایشی آپورچونیتی کاملا از کار افتاده‌اند و به این ترتیب مریخ‌نورد ناسا نتوانسته تجهیزاتش را کاملا گرم نگه دارد تا دوباره به کار بیافتند.

توماس زوربوشن، معاون اداره علوم ناسا که خبر پایان ماموریت آپورچونیتی را اعلام می‌کرد گفت که این مریخ‌نورد پس از آخرین تلاش برای برقراری ارتباط بازهم خاموش باقی مانده است. با وجود اعلام خبر از دست رفتن مریخ‌نورد، جو کنفرانس خبری روز گذشته ناسا در آزمایشگاه پیش‌رانش جت در پاسادینا در کالیفرنیا، بیشتر شبیه به جشن بود.

زوربوشن در خلال این کنفرانس گفت:

 من اینجا با قدردانی و تحسین تمام ایستاده‌ام تا خبر پایان ماموریت مریخ‌نورد آپورچونیتی را اعلام کنم. این ماموریت، درک ما از سیاره سرخ را تغییر داد، و هر آنچه که حالا انجام می‌دهیم، و تحقیقات و پیشرفت‌های مهندسی که سیاره همسایه‌مان مریخ مرتبط است، از این ماموریت نشأت گرفته‌اند.

آپورچونیتی، به سرنوشت مریخ‌نورد اسپیریت (Spirit Rover)، کاوشگر دوقلوی خود دچار شد که هر دو به فاصله سه هفته در سال ۲۰۰۴ روی سیاره سرخ فرود آمده بودند. ماموریت‌ مریخ‌نوردهای آپورچونیتی و اسپیریت در ابتدا تنها برای ۹۰ روز برنامه‌ریزی شده بود، اما هر دو مریخ‌نورد فراتر از پیش‌بینی‌های ناسا تا سال‌ها بعد به مخابره اطلاعات به زمین ادامه دادند. اسپیریت تا هفت سال به ماموریت خود ادامه داد و آپورچونیتی هم توانست حدود ۱۵ سال به ماموریت خود ادامه دهد. مریخ‌نورد آپورچونیتی طی ۱۵ سال گذشته، مسافتی بیش از ۴۵ کیلومتر را در مریخ پیموده بود، علی‌رغم اینکه این کاوشگر رباتیک فقط برای طی مسافتی ۱۰۰۶ متری طراحی شده بود.

منبع: theguardian

ارائه‌ از بخش خبری سایت سرگرمی

پیگیری سفارش
لیست مقایسه