میراثی که استن‌ لی بعد از مرگش برای جهان به جای گذاشت

میراثی که استن‌ لی بعد از مرگش برای جهان به جای گذاشت - سرگرمی

میراثی که استن‌ لی بعد از مرگش برای جهان به جای گذاشت

شب گذشته استن‌ لی با نام کامل استنلی مارتین لیبر (Stanley Martin Lieber) خالق خلاق و بزرگ شخصیت‌های دنیای مارول و اسطوره‌ی تکرار نشدنی دنیای کامیک درگذشت، بدون شک مرگ او پایان راهی که آغاز کرد و سال‌ها در مسیرش پیش‌ رفت نخواهد بود. حالا او در 95 سالگی جهان هستی را ترک کرده است و امروز بیش‌تر از این‌که بر روی چگونگی مرگ او یا سایر مسائل بی اهمیت تمرکز کنیم، قصد داریم به نقش و اثر بزرگی که او بر جامعه ما گذاشته است تمرکز کنیم.

استن‌ لی خود پایه‌گذار کتاب‌های کامیک ابرقهرمانی نبود، بلکه از او به عنوان یکی از نام‌های بزرگ و مهم در این شاخه از هنر یاد می‌شود. بدون شک نقشی که استن‌ لی در محبوبیت و مقبولیت دنیای مارول در فرهنگ عامه داشته را نمی‌توان انکار کرد.

لیست زیر بدون شک شامل همه آثاری که استن‌ لی خلق کرده است یا دست‌کم در خلق آن‌ها موثر بوده، نیست. او در خلق بیش از صد ابرقهرمان نقش اصلی داشته است و بدون شک منبع الهام برای خلق دیگر شخصیت‌ها توسط دیگر افراد بوده است. در این‌جا قصد داریم به آثار اصلی و مهمی که او در طی بیش از نیم‌قرن فعالیت هنری در تولید آن‌ها نقش داشته است، اشاره کنیم. او کار خود را در دنیای کامیک از سال ۱۹۳۹ آغاز کرد و بعد از آن در سال ۱۹۶۱ با خلق مجموعه چهار شگفت‌انگیز (The Fantastic Four) سنگ بنای مارول کامیک (Marvel Comics) را ساخت.

استن‌ لی در کنار جک کربی (Jack Kirby) آثار بی‌نظیری همچون The Avengers: Hulk و Thor و Iron Man را خلق کرده است. از دیگر آثار او که به همراه استیو دیتکو (Steve Ditko) خلق کرده می‌توان به Doctor Strange  و Spider-Man اشاره کرد.

در لیست‌هایی که در بالا و پایین با شما به اشتراک گذاشته این شما برخی از مهم‌ترین و قابل توجه‌ترین کتاب‌های کامیک، ابرقهرمان‌ها و شخصیت‌هایی که استن‌ لی خلق کرده را می‌بینید. تمام این آثار تحسین شده هستند و همان‌گونه که می‌بینیم استن‌ لی در طول حیات هنری خود بسیار آثار ارزشمندی را از خود به یادگار گذاشته است.

دوباره لازم است که به این نکته اشاره کنم که لیستی از آثار استن‌ لی که با هم می‌بینیم، شامل همه‌ی آثار او نیست. ممکن است برخی از آثار او که شما با آن آشنایی دارید از قلم افتاده باشد. در این صورت بسیار سپاس‌گزار خواهیم شد اگر در بخش نظرات ما را در جریان سایر آثار محبوب استن‌ لی که در این‌جا به آن‌ها اشاره نشده، قرار دهید.

در دهه 60 میلادی استن‌ لی کار فیلم‌نامه نویسی، کارگردانی هنری و تدوین بسیاری از مجموعه‌ کتاب‌های کمیک در دنیای مارول را بر عهده داشته است. به این دلیل بدون شک می‌توان از استن‌ لی به عنوان یکی از مهم‌ترین افرادی نام برد که در افزایش محبوبیت برند دنیای مارول نقش بزرگی را ایفا کرده اند، نقش بزرگی که استن‌ لی در این میان بازی کرده است را به درستی نمی‌توان اندازه گیری کرد. در دهه‌ی 70 نقش استن‌ لی دچار تغییر و تحولات بسیار مهمی شد، او حالا تبدیل به فردی شده بود که بر روی مجموعه‌های متنوع و خلق نام‌های جدید تمرکز کرده بود.

همچنین استن‌ لی را می‌توان به عنوان کسی نام برد که بیش‌ترین حضور به عنوان نقش افتخاری را در فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی داشته است. حضور هر چند کوتاه او در فیلم‌های مارول کمیک (Marvel Comics) را هرگز فراموش نخواهیم کرد. او را در فیلم‌های زیادی از زمان مرد آهنی (Iron Man) تا کنون دیده ایم. او همچنین در بیلیبوردها و تصاویر فیلم‌های دنیای مارول هم جایگاه ثابتی داشت، از حضور استن‌ لی در تبلیغات فیلم Deadpool II باید به عنوان یکی از آخرین نقش‌های او در این مجموعه نام برد.

در نهایت باید به یک مسئله مهم دیگر اشاره کنیم، در سال 2010 بنیاد استن‌ لی (Stan Lee Foundation) افتتاح شد. در این بنیاد بر نقش پررنگ آموزش، ادبیات و هنر در ایالات متحده‌ی آمریکا تاکید شده بود. در بنیاد استن‌‌لی جانکو کوبایاشی (Junko Kobayashi) به عوان رئیس و تئودور آ. آدامز (Theodore A. Adams) به عنوان ریاست هیات مدیره فعالیت می‌کنند.

 

 

منبع: Slashgear

ارائه از بخش خبری سایت سرگرمی

 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه