فضاپیمای هایابوسا ۲ ژاپن با موفقیت سیارک ریوگو را بمباران کرد

فضاپیمای هایابوسا ۲ ژاپن با موفقیت سیارک ریوگو را بمباران کرد

فضاپیمای هایابوسا ۲ ژاپن با موفقیت سیارک ریوگو را بمباران کرد

فضاپیمای ژاپنی هایابوسا ۲ موفق به بمباران یک سیارک شد. آژانس پژوهش‌های هوافضای ژاپن اعلام کرد که با این انفجار دهانه‌ی جدیدی در سیارک به وجود است.

فضاپیمای ژاپنی هایابوسا ۲ (Hayabusa2) موفق شد «سیارک ریوگو (Ryugu)» را بمباران کند. آژانس پژوهش‌های هوافضای ژاپن یا به اختصار «جاکسا (JAXA)» اعلام کرد که هایابوسا ۲ جعبه انفجاری کوچکی را به‌همراه گوی مسی (به‌وزن ۲ کیلوگرم) به اندازه یک توپ بیسبال را به سیارک فرستاده است و این اطلاعات تأیید می‌کند که دهانه جدیدی در این سیارک به‌وجود آمده است.

جاکسا بعدا از تصاویر ارسال دوربینی که فضاپیما در سیارک گذاشته بود این برخورد را تأیید کرد. جاکسا در بیانیه‌ای تأیید کرد که فضاپیمای هایابوسا ۲ به صورت عادی فعالیت خود را از سر گرفته است.

در بیانیه روز جمعه هفته‌ی پیش جاکسا آمده است:

این اولین آزمایش برخورد با یک سیارک در جهان است! در آینده، ما دهانه شکل گرفته و نحوه پراکنده شدن مواد انفجاری را بررسی می‌کنیم.

این آزمایش‌های متهورانه در شبکه‌های اجتماعی مورد ستایش قرار گرفتند. جاکسا قصد دارد که فضاپیمای هایابوسا ۲ را طرف دیگر سیارک نیز ببرد، همچنین بعد از فرو نشستن غبار و آوار برای مشاهده دوباره به محل انفجار بازگردد و نمونه‌هایی از این دهانه به تازگی شکل گرفته را جمع‌آوری کند که هنوز در معرض نور خورشید یا تابش‌های کیهانی قرار نگرفته است. از آنجایی که سیارک‌ها از بقایای مواد تشکیل‌دهنده منظومه شمسی شکل گرفته‌اند، دانشمندان امیدوارند که این نمونه‌ها به آن‌ها کمک کنند که تاریخ منظومه شمسی را بهتر درک کنند.

تصویری که توسط جاکسا منتشر شده وضعیت سیارک ریوگو را پس از انفجار نشان می‌دهد
تصویری که توسط جاکسا منتشر شده وضعیت سیارک ریوگو را پس از انفجار نشان می‌دهد

اگر تلاش ژاپنی‌ها موفقیت‌آمیز باشد، اولین باری خواهد بود که چنین نمونه‌هایی از فضا جمع‌آوری می‌شوند. در ماموریت سال ۲۰۰۵ دیپ ایمپک (Deep Impact) که در یک دنباله‌دار انجام می‌شد، ناسا بعد از منفجر کردن سطح دنباله‌دار، مشاهداتی را انجام داد، اما در این ماموریت هیچ نمونه‌ای جمع‌آوری نشد.

جاکسا ماه گذشته اعلام کرد که گروهی از دانشمندان شرکت‌کننده در ماموریت هایابوسا ۲ با تجزیه و تحلیل طیف‌سنجی مادون قرمز نزدیک موفق به شناسایی مواد معدنی حاوی هیدروکسیل روی سیارک شدند. گفته می‌شود که این آزمایش می‌تواند منشأ آب کره زمین را توضیح دهد. نتایج یافته‌های محققان ژاپنی در نسخه اینترنتی مجله «Science» منتشر شده است.

ماه فوریه (اسفند) بود که فضاپیمای هایابوسا ۲ توانست به مدت کوتاهی با سیارک ریوگو ۱۶۲۱۷۳ تماس پیدا کند و گلوله‌ای را به سوی این سیارک پرتاب کند. هایابوسا ۲ که دسامبر سال ۲۰۱۴ به فضا فرستاده شد، ژوئن ۲۰۱۸ به سیارک ریوگو رسید، در این هنگام سیارک در فاصله‌ی ۲۷۳ میلیون کیلومتری کره زمین قرار داشت.

این سیارک به افتخار ریوگو جو در اساطیر ژاپن به این صورت نام‌گذاری شده است. ریوگو جو نام قصری زیرآبی متعلق به ریوجین، خدا اژدها، یا شاه اژدهای دریا است. هایابوسا ۲ برای رسیدن به سیارک ریوگو مسافتی نزدیک به ۳٫۲۱ میلیارد کیلومتر را پیموده است.

در این تصویر جعبه انفجاری نشان داده می‌شود که برای پدید آوردن دهانه‌ای جدید روی سیارک ریوگو مورد استفاده قرار گرفت
در این تصویر جعبه انفجاری نشان داده می‌شود که برای پدید آوردن دهانه‌ای جدید روی سیارک ریوگو مورد استفاده قرار گرفت

در ماه سپتامبر (شهریور) هایابوسا ۲ دو سطح‌نورد را روی سطح سیارک ریوگو فرود آورد. تصاویر دیدنی که به وسیله این سطح‌نوردها مخابره شدند، سطح سیارک را شبیه به دامپلینگ (از غذاهای پیچیدنی در شرق آسیا و هندوستان) نشان می‌دهد. سیارک ریوگو حدودا ۱ کیلومتر قطر دارد. انتظار می‌رود که هایابوسا ۲ اواخر سال ۲۰۱۹ سیارک ریوگو را ترک کند و تا پایان سال ۲۰۲۰ به زمین برسد. هایابوسا ۲ جانشین فضاپیمای هایابوسا است که در سال ۲۰۰۵ روی سیارکی موسوم به «ایتوکاوا (Itokawa)» فرود آمد. با وجود مشکلات عدیده‌ای که در این ماموریت به وجود آمد، هایابوسا توانست نمونه‌هایی را از این سیارک جمع‌آوری کند که در سال ۲۰۱۰ به زمین بازگردانده شدند.

ناسا هم تحقیقات شگفت‌انگیز سیارکی را انجام می‌دهد. فضاپیمای اُسیریس-رِکس (OSIRIS-REx) پس از پیمودن مسافت ۱٫۶ میلیارد کیلومتری در دسامبر ۲۰۱۸ به سیارک بنو (Bennu) رسید. به گفته ناسا این سیارک می‌تواند توضیحی برای منشأ منظومه شمسی فراهم کند. فضاپیمای اُسیریس-رِکس سپتامبر ۲۰۱۶ از پایگاه هوایی هوایی کیپ کاناورال به فضا پرتاب شد. این فضاپیما هم اکنون در حال بررسی سنگ‌های فضایی مدار سیارک است و اخیرا به دانشمندان کمک کرده که آب‌های به دام افتاده در درون سیارک را شناسایی کنند. برنامه‌ریزی شده که فضاپیمای اُسیریس-رِکس ژوئیه ۲۰۲۰ با بازوی رباتیک خود سیارک بنو را لمس کند و نمونه‌هایی را جمع‌آوری کند که تا سپتامبر ۲۰۲۳ به زمین بازگردانده می‌شوند.

 

منبع: space

ارائه‌ از بخش خبری سایت سرگرمی

پیگیری سفارش
لیست مقایسه