همکاری اتودسک با ناسا برای تولید کاوشگر به کمک طراحی مولد

همکاری اتودسک با ناسا برای تولید کاوشگر به کمک طراحی مولد

اتودسک (Autodesk) با همکاری آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا (NASA’s Jet Propulsion Laboratory) برای پروازهای میان سیاره‌ای و فرود روی اجرام آسمانی دست به ساخت کاوشگری به مانند عنکبوت غول‌پیکر زده است.

برخلاف مریخ‌نوردها، این کاوشگر برای بررسی‌های دوردست‌تر به مانند کاوش بر روی سیاره‌های زحل و مشتری کاربرد دارد. در طراحی و ساخت این کاوشگر عنکبوتی از هوش مصنوعی و تکنیک طراحی مولد (generative design) به صورت آزمایشی استفاده می‌شود. طراحی زایان یا مولد، گونه‌ای نوین از فرایند یا فرم است که می‌تواند رویکرد تکامل طبیعت را در رابطه با طراحی، تقلید کند. طراحی مولد واژه و مفهومی نیست که بتوان آن را به سادگی توضیح داد و می‌بایست درک عمیقی از معماری و ساختار هندسی داشت اما همین بس که از این ساختار به واسطه سهولت در طراحی، انسان می‌تواند در چرخه‌ای از هزاران یا میلیون طراحی که هر کدام آموخته نسل قبلی است، طرحی جدید و بهتر تولید کند. در ریاضیات به این فرایند، الگوریتم خود اصلاح نیز گفته می‌شود.

اتودسک اعلام کرده است که این کاوشگر اگر به مقصدهای دوری به مانند مشتری و زحل فرستاده شود، می‌بایست ذخیره انرژی و همچنین قدرت تحمل بیشتری برای حمل سوخت و تجهیزات می‌بایست داشته باشد. آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا نیز این کمپانی را در ساخت این کاوشگر میان سیاره‌ای به این دلیل دخیل کرده است که اتودسک بتوانید راهی برای افزایش و بهبود عملکرد کاوشگر در شرایط ارسال به نقاط دور دست را ارائه دهد.

همان‌طور که در مورد طراحی زایا یا مولد توضیح دادیم، این فرایند طراحی می‌تواند بر اساس پارامترهای جدید طرح قبلی را از نو دوباره طراحی و بازتولید کند. بر همین اساس است که طراحی کاوشگر می‌تواند بر اساس نیازهای انسان به مانند سفر به نقاط دوردست که نیاز به حمل سوخت هست، تغییر کند. در کنار طراحی زایا هوش مصنوعی نیز ایفای نقش می‌کند و انجام فرایندهای داخلی طراحی و تولید را کنترل می‌کند. البته یادگیری الگوریتم اصلی‌ترین نقش هوش مصنوعی است.

مدیر ارشد تحقیقات اتودسک، مارک دیویس در این مورد می‌گوید:

ما به تازگی یکی از مشکلات بزرگ مشتریان خودمان در مورد سیستم تعلیق خودروهای فرمولا وان (Formula One) را حل کردیم و تجهیزات جدیدی برای بهبود و رفع محدودیت های مربوط به کاوش‌های فضایی ارائه دادیم.

او همچنین افزود:

تلاش برای حل مشکلات پیش روی به ما جرئت داد تا توانایی‌های بالای نرم‌افزاری را محک بزنیم و کمک کنیم تا مشتریان ما بر مشکلات بزرگ‌تر از آنچه اکنون دارند نیز فائق آیند.

بر اساس گفته اتودسک، تیم طراحی از تکنیک طراحی زایا برای دستیابی به طرح مفهومی برای قسمتی از کاوشگر سیاره‌ای شامل اجزای داخلی که وسایل و تجهیزات علمی را حمل می‌کند استفاده کرده است. شروع طراحی بر اساس طراحی اولیه ناسا بوده است و اتودسک می‌گوید که فناوری جدید در طراحی آن‌ها، جرم ساختاری استخوان‌بندی کاوشگر را 35 درصد کاهش داده است. ویژگی برتر این طراحی و تکنولوژی توانایی سریع جایگزینی قطعه جدید بر اساس نیاز جدیدتر است. طرح جدید در طراحی زایا، طی 3 تا 4 هفته تولید می‌شود و نسبت به طراحی کنونی که 3 تا 4 ماه زمان برای بازطراحی لازم دارد، کاربردی‌تر است. ناسا این پروژه را به عنوان یک تحقیق و توسعه آزمایشگاهی می‌داند در حالی که روزی ممکن است این تکنولوژی نقش مهمی در اکتشافات فضایی ایفا کند.

 

منبع: Slashgear

ارائه از بخش خبری سایت سرگرمی

پیگیری سفارش
لیست مقایسه