ژاپن می‌خواهد به‌وسیله‌ ربات‌ها در ماه پایگاه بسازند

آژانس پژوهش‌های هوافضای ژاپن

ژاپن می‌خواهد به‌وسیله‌ ربات‌ها در ماه پایگاه بسازند

آژانس پژوهش‌های هوافضای ژاپن قصد دارد با بهره بردن از کمک ربات‌ها پایگاهی در ماه بسازد که به صورت کاملا خودکار کار کند و نیاز به نظارت‌ کمی داشته باشد.

آژانس پژوهش‌های هوافضای ژاپن یا «جاکسا (JAXA)» می‌خواهد با کمک ربات‌ها پایگاهی در ماه بسازد که به صورت خودمختار کار کند و نیاز به نظارت انسانی کمی داشته باشد. این پروژه که تا به حال ۳ سال را صرف تحقیق کرده، با همکاری جاکسا، شرکت ساختمانی کاجیما و سه مرکز دانشگاهی؛ مؤسسه فناوری شیبورا، دانشگاه الکترو ارتباطات و دانشگاه کیوتو در حال انجام است.

این گروه اخیرا سازه‌ای را در شهر اداوارا در مرکز ژاپن آزمایش کرده‌اند. مقامات جاکسا اعلام کردند که ماشین رباتیک خودمختار آن‌ها، ۷ تن وزن دارد می‌تواند وظایف مختلفی را به صورت کنترل از راه دور یا کاملا اتوماتیک انجام دهد. این ماشین رباتیک به مجموعه‌ای از فناوری‌ها مجهز است که کمک می‌کند به صورت خودمختار در ماه کار کند. در همین حال، برای انجام برخی وظایف دقیق‌تر نیاز نظارت انسانی است. فاصله زمانی برای ارتباطات رادیویی زمین تا ماه حدود ۲ ثانیه است. به عبارت دیگر، هر فرمان ارسالی از زمین حدود ۲ ثانیه بعد به سطح ماه می‌رسد. میانگین فاصله زمین تا ماه، ۳۸۴ هزار کیلومتر است. به این جهت، امکان انجام برخی وظایف به‌وسیله کنترل از راه دور قابل وجود خواهد داشت.

ساختن پایگاهی دائمی در ماه نیاز به آماده‌سازی محل ساخت و ساز، حفاری، نصب ماژول و سپس حفاظت از این پایگاه به‌وسیله‌ی خاک ماه (رگولیت) دارد تا بتواند از فضانوردان در برابر تابش‌های کیهانی و برخورد احتمالی شهاب سنگ‌ها و سیارک‌ها پشتیبانی کند. اگر شهاب سنگی به ایستگاه فضایی یا پایگاه ماه برخورد کند، این اختمال وجود دارد که تمامی اکسیژن داخل ساختمان به سرعت به بیرون نشت کند.

تصویر مفهومی که فضانوردان را در کنار پایگاه ماه نشان می‌دهد
تصویر مفهومی که فضانوردان را در کنار پایگاه ماه نشان می‌دهد

این تنها سرمایه‌گذاری آینده‌نگرانه ژاپنی‌ها در ماه نیست. جاکسا ماه قبل اعلام کرده بود که با همکاری شرکت خودروسازی تویوتا در حال ساخت ماهنوردی است که می‌تواند تا سال ۲۰۲۹ به فضا ارسال شود. ژاپنی‌ها امیدوارند تا سال ۲۰۳۰ فضانوردان خود را به ماه بفرستند، شریک آن‌ها در ایستگاه فضایی بین‌المللی، یعنی ایالات متحده هم چنین برنامه جاه‌طلبانه‌ای را در دستور کار دارد.

اخیرا مایک پنس، معاون رئیس جمهور ایالات متحده به ناسا اعلام کرد که باید تا پایان سال ۲۰۲۴ فضانوردان خود را به ماه ارسال کند. در سال ۲۰۲۴ احتمالا ایستگاه فضایی بین‌المللی هم بازنشسته خواهد شد. ناسا همچنین در حال طراحی یک ایستگاه فضایی در مدار ماه موسوم به «دروازه ماه (Lunar Gateway)» است که در دهه‌ی ۲۰۲۰ شروع به فعالیت می‌کند.  چند هفته قبل بود که کانادا اعلام کرد، اولین شریک ناسا در پروژه دروازه ماه خواهد بود. آژانس فضایی کانادا متعهد شده که بازوی رباتیکی به نام «کانادآرم-۳ (Canadarm3)» را برای این ایستگاه فضایی بسازد.

همان‌طور که می‌دانید، امسال مصادف با پنجاهمین سالگرد فرود انسان به ماه نیز هست؛ البته تاریخ دقیق ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ (۲۹ تیر ۱۳۴۸ خورشیدی) است و قاعدتا چند ماهی با آن فاصله داریم. در این روز نیل آرمسترانگ و باز آلدرین در ناحیه‌ای به نام «دریای آرامش» در ماه فرود آمدند و ۲ ساعتی را صرف اکتشاف و جمع‌آوری نمونه‌های ماه کردند. به همین جهت، احتمالا امسال برنامه‌های فضایی متعددی برای بزرگداشت این نقطه‌ عطف تاریخی انجام خواهد گرفت.

 

منبع: space

ارائه‌ از بخش خبری سایت سرگرمی

پیگیری سفارش
لیست مقایسه