کشف دو سیاره فراخورشیدی جدید – سرگرمی

کشف دو سیاره فراخورشیدی جدید - سرگرمی

کشف دو سیاره فراخورشیدی جدید – سرگرمی

ماهواره نقشه‌بردار فراخورشید گذران با به اختصار TESS نخستین مشاهدات خود را با ناسا در میان گذاشته است. نتیجه این مشاهدات رصد دو سیاره فراخورشیدی جدید است که تا کنون هیچ اثری از آن‌ها توسط کاوشگر کپلر که پیش از گذران مأموریت کشف سیاره‌های جدید را داشت، کشف نشده بود.

 

ماهواره نقشه‌برداری خورشیدی گذران در 19 آوریل سال 2018 به فضا پرتاب شد و هدف نهایی آن شناسایی کهکشان‌های دیگر و سیاره فراخورشید موجود در مدار ستاره‌های پرنور که امکان حیات در آن‌ها ممکن است وجود داشته باشد است. گویا این مأموریت بیشتر از آنچه تصور می‌شد مفید واقع شده و تا کنون ثمره خود را داده است. تس علاوه بر کشف دو سیاره فراخورشید جدید، توانسته 73 ستاره جدید را در نزدیکی این سیاره‌های فراخورشید شناسایی و رصد کند.

تس به‌طوری برنامه ریزی شده است که می‌تواند تصاویر بسیار بزرگی از اطراف خود تهیه کند و در مکان‌هایی که سیاره فراخورشید در حال گردش به دور ستاره‌های پرنور هستند به دنبال ستاره‌های جدیدتر بگردد. بر اساس گفته‌های ناسا، این ماهواره قرار است طی دو سال آینده زمان خود را طرف بررسی روشنایی‌های کم سویی که در اطراف ستاره‌های دیگر وجود دارد بگذراند. گاهی در اثر گذر ستاره‌های کم‌نور از مدار ستاره‌های پرنور، ستاره کم‌نورتر دیده نمی‌شود یا به‌طور کلی پشت آن ستاره محو می‌گردد.

ناسا برآورد کرده است که تس بتواند تا پایان مأموریت کاری خود هزاران سیاره فراخورشیدی (سیاره‌ای که به دور یک ستاره پرنورتر خارج از منظومه شمسی در حال گردش است) را شناسایی کند. دو سیاره‌ای که به تازگی شناسایی شده‌اند در فواصل 50 سال نوری و 60 سال نوری از زمین قرار دارند. سیاره اول به دور کوتوله‌ای به نام LHS 3844 در حال گردش است و سیاره دوم در صورت فلکی کوهیمز قرار دارد. سیاره دوم در حال گردش به دور کوتوله Pi Mensae است.

سیاره فراخورشیدی در حال گردش به دور Pi Mensae بسیار بزرگ‌تر از زمین است و دمای آن بسیار بیشتر از آن است که بتواند حیات روی زمین را در خود ادامه دهد. این ستاره جرمی در حدود 5 برابر زمین و شعاعی بیش از دو برابر شعاع زمین دارد و برآورد شده است که اتمسفر آن پر از بخارآب باشد. همچنین روی سطح آن می‌تواند اقیانوس‌های متعددی وجود داشته باشد.

سیاره دیگر کمی بزرگ‌تر از زمین است و مداری نزدیک‌تر از زمین به ستاره خود دارد که می‌تواند در عرض 11 ساعت به دور آن بگردد. با توجه به مدار نزدیک و زمان گردش کم جو این سیاره نیز برای زندگی انسان مناسب نیست. تس مأموریت خود را برای پیدا کردن سیاره‌های فراخورشید که امکان حیات در آن باشد ادامه خواهد داد.

 

به اینستاگرام سایت سرگرمی بپیوندید تا از آخرین اخبار دنیای نجوم مطلع شوید

اینستاگرام سایت سرگرمی

منبع:slashgear

ارائه از بخش خبری سایت سرگرمی

پیگیری سفارش
لیست مقایسه