کهکشان راه شیری هنوز در تلاطم برخورد صدها میلیون سال قبل است- سرگرمی

کهکشان راه شیری

کهکشان راه شیری هنوز در تلاطم برخورد صدها میلیون سال قبل است- سرگرمی

گایا تلسکوپ فضایی آژانس فضایی که برای اخترسنجی توسط آژانس فضایی اروپا برنامه‌ریزی شده است اخیراً پرده از واقعیت جذابی برداشته است.

هدف اولیه گایا ایجاد یک فهرست سه‌بعدی از حدود ۱ میلیارد اجرام سماوی، عمدتاً ستارگان، با روشنایی بیش از ۲۰ قدر است. محققان با استفاده از داده‌های گایا متوجه شده‌اند که کهکشان راه شیری هنوز هم از اثرات برخورد موج ستاره‌ای که به‌مانند موج آب حاصل از برخورد سنگ روی دریاچه‌ای آرام در حال تلاطم و آشفتگی است. این برخورد طی 300 تا 900 میلیون سال قبل انجام شده است. این زمان توسط دانشمندان آژانس فضایی اروپا تخمین زده شده است.

کهکشان راه شیری

گایا تلاطم‌های کهکشان راه شیری را با استفاده از اندازه‌گیری الگوهای حرکتی که باعث به وجود آمدن حالت دیسکی شکل منظومه شمسی شده‌اند به دست آورده است. اندازه‌گیری الگوهای حرکتی در گایا مدیون وجود حسگرهای متعددی است که می‌تواند میلیاردها ستاره را در طول سال‌های مختلف زیر نظر داشته باشد و سرعت آن‌ها در عبور از دید خودش را محاسبه و ثبت کند.

برای چند میلیون از ستاره‌ها، گایا می‌توانست اندازه‌گیری سه‌بعدی سرعت را انجام دهد. اندازه‌گیری سه‌بعدی شامل اندازه‌گیری سرعت در سه بعد متفاوت طول، عرض و ارتفاع است. دانشمندان با استفاده از ترکیب سرعت و محل قرارگیری ستارگان مورد بررسی توسط گایا پارامتری با عنوان «فضای فازی» (phase space) با تعریف می‌کنند که مربوط به فضای آزاد برای تحرک ستارگان است. حرکت ستاره‌ها در فضای فازی تعریف شده حرکات نامتعارفی را نشان می‌داد که خارج از الگوهای قابل پیش‌بینی بود. این موقعیت بر اساس حرکت همیشگی ستارگان و سرعت آن‌ها رسم شده بود و می‌توانست به عنوان مدل‌سازی از فضای فازی باشد.

کامپیوترها روشن و مورد استفاده قرار گرفتند تا این حرکات عجیب تحلیل شوند. الگوهای تحلیل شده نشان دادند که ستاره‌ها با همان سرعت‌های پیش‌بینی شده روی مدارهای خود حرکت‌های بالا و پایین روند (به‌مانند حلقه‌های حاصل از برخورد سنگ به روی دریاچه آرام) دارند. دانشمندان ابتدا تصور کردند که کامپیوترها دچار خطا شده‌اند اما در نهایت با راستی آزمایی داده‌های به دست آمده مطمئن شدند که ستارگان الگوهای حرکتی خاصی پیش گرفته‌اند.

کهکشان راه شیری

این داده‌ها و نتایج پیش از این به علت محدودیت‌هایی که گایا داشت قابل دستیابی نبود ولی با پیشرفت در اندازه‌گیری‌های گایا، امکان بررسی‌های بیشتر بر اساس حجم عظیم داده‌های جدید و کارآمد حاصل شد. دانشمندان اعلام کرده‌اند که تاکنون هیچ تحقیقی در مورد ترکیب واکنش‌های برخوردی روی دیسک کهکشان راه شیری انجام نشده بود در حالی که تحقیقات مشابه تا کنون بر روی دیگر کهکشان‌ها و فضاهای استروفیزیکی (نجومی) صورت گرفته است. نظریه قبلی که دانشمندان متقاعد کرده بود هیچ حرکت دیگری در منظومه شمسی وجود ندارد، خنثی شدن اثرات گذر کوتوله کهشان قوس از نزدیکی راه شیری در طول 200 تا 1000 میلیون سال گذشته است.

 

به اینستاگرام سایت سرگرمی بپیوندید تا از آخرین اخبار دنیای نجوم مطلع شوید

اینستاگرام سایت سرگرمی

منبع:slashgear

ارائه از بخش خبری سایت سرگرمی

پیگیری سفارش
لیست مقایسه