پرتاب موفق کپسول فضایی دراگون اسپیس ایکس

پرتاب موفق کپسول فضایی دراگون اسپیس ایکس

پرتاب موفق کپسول فضایی دراگون اسپیس ایکس

پرتاب روز گذشته‌ی کپسول دراگون اسپیس ایکس فرستادن فضانوردان از خاک آمریکا به فضا را یک‌ گام دیگر به واقعیت نزدیک‌تر کرد. مدیر ناسا این موفقیت را آغاز «عصر جدیدی در برتری آمریکایی» دانست.

پرتابی که دیروز انجام گرفت، برنامه‌های ایالات متحده برای فرستادن انسان به فضا به وسیله فضاپیمای ساخت این کشور را به واقعیت نزدیک‌تر کرد. فضانوردان می‌توانند از تابستان دوباره از خاک آمریکا به فضا بروند. رئیس ناسا گفت که پرتاب بدون عیب و نقص کپسول سرنشین‌دار دراگون (Dragon) آغاز «عصر جدیدی در برتری آمریکایی» است.

فضاپیمای بدون‌سرنشین اسپیس ایکس در ساعات اولیه روز شنبه به وقت محلی (۱۱ ظهر به وقت تهران) از مرکز فضایی کندی در فلوریدا و بر فراز یک موشک فالکون ۹ به فضا پرتاب شد. کپسول فضایی دراگون قرار است که روز یکشنبه به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد و ۵ روز را در این آزمایشگاه مداری سپری کند تا برخی آزمایش‌ها بر روی آن انجام گیرد. موفقیت اسپیس ایکس در آزمایش دراگون، مقامات ناسا را برای فرستادن فضانوردان از خاک آمریکا به فضا امیدوار کرد.

محموله پرتاب امروز، آذوقه برای ایستگاه فضایی و ماکتی به نام ریپلی بود که از روی شخصیت فیلم بیگانه (Alien) با بازی سیگورنی ویور نامگذاری شده است. پرتاب امروز اسپیس ایکس، نویدبخش پایان اتکای ۸ ساله ایالات متحده به فضاپیماهای سایوز (Soyuz) روسیه است. ناسا از ژوئیه سال ۲۰۱۱ و بازنشستگی شاتل فضایی، برای فرستادن فضانوردان خود به ایستگاه فضایی بین‌المللی به سایوز روسی متکی بوده است. سفرهای فضایی که برای آژانس فضایی بسیار هم پرهزینه بوده‌اند، ناسا هر بار حدود ۸۱ میلیون دلار را صرف فرستادن فضانوردان آمریکایی به همراه یکی از فضاپیماهای سایوز به ایستگاه فضایی کرده است.

جیم برایدنستاین، رئیس ناسا، ۲ دقیقه پس از پرتاب امروز در حساب توییتر خود، نوشت:

پرتاب موفقیتذآمیز امروز، فصل جدیدی از برتری آمریکایی را نشان داد و ما را به پرواز فضانوردان آمریکایی به همراه فضاپیماهای آمریکایی از خاک آمریکا نزدیک‌تر کرد.

برایدنستاین پرتاب امروز را نقطه عطف مهمی در تاریخ ایالات متحده دانست. برایدنستاین در کنفرانس خبری که پس از پرتاب کپسول فضایی دراگون برگزار شد، به تحسین توافقنامه‌های بین المللی پرداخت که طی یک دهه‌ی گذشته به ایالات متحده امکان دسترسی به فضا را داده است. اما او موفقیت امروز اسپیس ایکس را برگ جدیدی از مشارکت دولت و شرکت‌های خصوصی می‌داند.

آقای برایدنستاین گفت:

ما مطمئنا به همکاری خود با روسیه ادامه خواهیم داد که برای مدت طولانی از دوران آپولو-سایوز، شریک قوی بوده است، اما می‌خواهیم که از توانایی خودمان برای رفت و برگشت به ایستگاه فضایی بین‌المللی نیز اطمینان حاصل کنیم. اما نقطه عطف بزرگ دیگری که شاهد آغاز آن هستیم، این است که ما (ناسا)، در این لحظه موشک‌های متعلق به خود نداریم. بلکه به آینده‌ای چشم داریم که در آن می‌توانیم یک مشتری، یکی از مشتریان زیادی باشیم که در بازار قوی مدار پایین زمین حضور دارند.

شرکت فضایی اسپیس ایکس که مقر آن در کالیفرنیا است، توسط میلیاردر و کارآفرین مشهور ایلان ماسک تأسیس شده تا روزی رؤیای سفر به مریخ را برای انسان محقق کند. اسپیس ایکس قبلا ثابت کرده است که شریک تجاری موفقی برای ناسا است و طی چند سال اخیر توانسته بارها محموله‌های ناسا را به وسیله ناوگانی از موشک‌های فالکون ۹ و کپسول فضایی دراگون خود به ایستگاه فضایی برساند.

اسپیس ایکس همچنین به همراه رقیب اصلی خود، غول دنیای هوافضا، بوئینگ، یکی از دو شریک اصلی برنامه خدمه تجاری (Commercial Crew Program) ناسا است که هدف آن ساخت نسل جدیدی از فضاپیماهای مدارپیما است تا آژانس فضایی بتواند با اتکا به این دو شرکت تمرکز اصلی خود را روی برنامه‌های دیگر خود در فضای عمیق بگذارد. قرارداد اسپیس ایکس با ناسا ۲٫۶ میلیارد دلار ارزش دارد. بوئینگ که صاحب قراردادی ۴٫۲ میلیارد دلاری با آژانس فضایی است، باید ماه آوریل (فروردین ۹۸) پرواز آزمایشی کپسول فضایی بدون‌سرنشین خود، سی‌اس‌تی-۱۰۰ استارلینر (CST-100 Starliner) را انجام دهد.

منبع: theguardian

ارائه‌ از بخش خبری سایت سرگرمی

پیگیری سفارش
لیست مقایسه