موفقیت دستیار صوتی Siri و Google Assistant در بازار، علی‌رغم وجود برخی نگرانی‌ها

دستیار صوتی Siri و Google Assistant

موفقیت دستیار صوتی Siri و Google Assistant در بازار، علی‌رغم وجود برخی نگرانی‌ها

دو دستیار صوتی Siri و Google Assistant علی‌رغم وجود برخی نگرانی‌ها در زمینه‌ی حفاظت از اطلاعات و حریم شخصی، موفق به کسب بیشترین سهم بازار دستیارهای هوشمند شدند.

دو تحقیق انجام شده توسط مایکروسافت نشان داده که دستیارهای صوتی Siri و Google Assistant باهم مقام اول را  به تسلط خود درآورده‌اند. جالب‌تر اینجاست که مصرف‌کنندگان احساسات متناقضی را در هنگام استفاده از این دستیارها دارند، بخصوص وقتی که صحبت از حریم شخصی به میان می‌آید.

اگرچه Siri و Google Now؛ نسخه‌ی پیشین Google Assistant، بسیار قبل‌تر از Alexa (دستیار صوتی شرکت آمازون که بازاری جدید را با معرفی Amazon Echo و نسل اسپیکرهای هوشمند دنباله‌روی آن رقم زد) وجود داشته است. الکسا همچنین در نوع خود اولین دستیار صوتی‌ای بود که یکپارچگی شخص ثالث را دریافت کرد و حتی در سخت‌افزار شخص ثالث نیز نصب شد.

علی‌رغم تمام این ویژگی‌ها، تنها 25 درصد از پاسخ‌دهندگان در پرسشنامه در برابر سهم 36 درصدی Siri و 36 درصدی Google Assistant از دستیار صوتی الکسا استفاده می‌کنند. تحقیقات مایکروسافت نشان می‌دهد که چون دستیار صوتی اپل و گوگل به طور پیش‌فرض بر روی دستگاه‌‌های عرضه‌شده مجهز به سیستم عامل این دو شرکت، نصب است؛ مزیت رقابتی متمایزی را در برابر محصولی مانند دستیار صوتی الکسا در اختیار دارند. در حالی که کاربران الکسا باید یک اپ جداگانه برای داشتن دستیار صوتی این شرکت نصب کنند، با فرض اینکه آن اپ در استور اپلیکیشن کاربر موجود باشد. اما برای آنکه بدانیم چطور Cortana سهم 19 درصدی غیرمنتظره‌اش را کسب کرده است، باید گفت که دستیار صوتی این کمپانی در هر کامپیوتری که ویندوز 10 را اجرا می‌کند، وجود دارد.

میزان استفاده‌ی کاربران از دستیارهای صوتی شرکت‌های مختلف

این شفاف‌نامه(Whitepaper) در نگاه اول یک دورنمای مثبت از دستیارهای صوتی ارائه می‌کند، اما کمبود اطمینان را هم به عنوان یک مانع بزرگ برای رشد این بازار متذکر می‌شود. تعداد زیادی از این پاسخ‌دهندگان در خصوص اطلاعات شخصی خود که به خوبی ایمن نشده‌اند، نگرانند و تصور می‌کنند اسپیکرهای هوشمند بصورت فعالانه(در واقع بصورت سایه وارانه) در تمامی مدت، در حال ضبط آنها هستند. برخی نیز اظهار کردند که به شرکت‌های پشت این دستیارها اعتماد نمی‌کنند.

طنز ماجرا این است که همین افراد بخاطر دریافت مقداری پاداش یا هدیه حاضر هستند بخشی از اطلاعات شخصیشان را هم به این دستیاران صوتی بدهند. این پاداش‌ها می‌تواند قیمت‌گذاری سفارشی یا آپشن هزینه‌ی ارسال به‌روزشده یا تماماً رایگان باشد. این یعنی با وجود چنین نگرانی‌هایی، مردم کاملاً برای قیمت مناسبی که به آنها پیشنهاد می‌شود دست و دل باز هستند تا حریم خصوصیشان را بیخیال شوند.

منبع: Slashgear

 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه